Örgütlenme

OMÜ ve OMKAN İşçilerinden Eylem: “Haklarımız, Hayatlarımız İçin Alandayız!”

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Vakfı (OMKAN) işçileri, yaklaşık 500 kişinin katılımıyla 31 Ağustos 2022 tarihinde Rektörlük binası önünde basın açıklaması ve eylem gerçekleştirdi.  OMÜ Rektörlüğü adına işveren sendikası TÜHİS ve OMKAN Yönetim Kurulu ile devam etmekte olan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ücret zammı teklifinin düşük olması ve hukuka aykırı maddelerin sözleşmeye eklenmesine yönelik girişimde bulunulması protesto edildi.

Çalışanların mağduriyet yaşamaması için işveren temsilcilerinin gerekli hassasiyeti göstermesine yönelik çağrıda bulunan Tez-Koop-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Tarık Sayın basın açıklaması yaptı. Yaptığı konuşmada özetle şu sözleri söyledi:

“ …

Yeni dönem toplu iş sözleşmesine ilişkin görüşmeler Sendikamız ile TÜHİS arasında devam ediyor. İdari maddelerde anlaşma sağlanmıştır ancak ücret maddelerine geldiğimizde bize önerilen bugünkü ücretimiz olan 240,00 + %5 zamdır. Bu zam oranı işçiler ile dalga geçmek, alay etmek, işçilerin gücünü görmezden gelmektir. Biz alandayız! OMÜ ve OMKAN işçileri üretimden gelen güçlerini haklarını alana kadar kullanacaktır. Taleplerimiz karşılanmazsa OMÜ’de hayatı durdurmaya kadar gideceğiz.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi bünyesindeki OMKAN’da durum içler acısı bir hal almıştır.  Düne kadar kâr eden OMKAN’ın zarar etmesi anlaşılır değildir. OMKAN işçileri asgari ücrete çalışmakta, emeklerinin karşılığını alamamaktadır.

… ”
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu