Haberler

Sağlık Çalışanları: “Emeğe Saygı, Şiddete Sıfır Tolerans”

Tez-Koop-İş Sendikası İstanbul 5 No’lu Şube üyelerinin de aralarında bulunduğu sağlık çalışanları, sağlıkta şiddete karşı 28 Eylül 2020 tarihinde İstanbul’da basın açıklaması gerçekleştirdi.

Tez-Koop-İş Sendikası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Sağlık-İş ve Türk Sağlık-Sen üyeleri, İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Dahiliye Polikliniği önünde bir araya geldi. Basın açıklamasını tüm katılımcılar adına Tez-Koop-İş Sendikası Çapa İşyeri Temsilcisi Tuğba Kutluca yaptı. Kutluca salgınla mücadele ederken hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının sayısının yüzü geçtiğine dikkat çekti.

Basın açıklamasına ayrıca 21 Eylül 2020’de görevli olduğu birimde maskesini takması için uyarıda bulunduğu kişi tarafından darp edilen Tez-Koop-İş üyesi Rıfat Babayiğit de katıldı.

Yeterli yasal düzenleme ve cezalandırma ile caydırıcı önlemler alınmazsa sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin günlük yaşamın bir parçası olacağı vurgulanan basın açıklamasının özeti şöyle:

Gerek ülkemiz gerekse dünya zor bir süreçten geçiyor. Koronavirüse karşı yaşamak ve yaşatmak için çok zorlu bir mücadele veriyoruz.  Basın açıklamamıza başlarken bu süreçte yaşamını yitiren sağlık emekçisi arkadaşlarımızı şükran ve minnetle anıyor, şu an tedavi gören vatandaşlarımıza şifa diliyoruz. Yine bu süreçte yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, ailelerine de sabır diliyoruz. Toplum olarak bu süreçte hepimizin birbirine karşı sorumlu olduğunu bir kere daha hatırlatıyor ve bu süreci daha sağlıklı bir şekilde atlatabilmemiz için tedbirlere uymalarının çok önemli olduğunu vurgulamak istiyoruz.

Salgınla mücadele ederken hayatını kaybeden arkadaşlarımızın sayısı 100’ü geçmiş durumda. Sizler rahat yataklarımızda uyurken sağlık emekçileri, sabahlara kadar gözlerini kırpmadan hastane köşelerinde sevdiklerini geride bırakarak toplumun sağlığına kavuşması için çabalarken, ölüyor. Hayatta kalanlarımız da her gün sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalıyor.

Her geçen gün hastanelerimizde yaşanan şiddet olaylarına daha sık rastlamaya başladık. Yaşanan salgın sürecinde sağlık emekçileri en ön cephede hayatlarını ortaya koyup toplumun sağlığı için savaşırken daha dün Ankara Keçiören’deki dehşet veren görüntülerin etkisinden kurtulamamışken, bugün Çapa’da yaşanan şiddet olayları göstermiştir ki sağlık emekçilerine karşı şiddet olayları sistematik bir hale dönüşmüştür. Yeterli yasal düzenleme –cezalandırma ve caydırıcı önlemler alınmadığından şiddet olayları günlük yaşamımızın bir parçası oldu. Buna artık yeter diyoruz.

Burada bir kez daha haykırıyoruz;

Çalışırken ölmek istemiyoruz!

Çalışırken şiddete uğramak istemiyoruz!

Zaman kaybedilmeden gerekli yasal düzenleme ve önlemlerin alınmasını ve sağlık emekçilerine hak ettiği değerin verilmesini istiyoruz.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu