Haberler

Salgın Ortamında AVM’ler Açılmamalı; Çalışanların İş ve Gelir Güvencesi Korunmalıdır

Tez-Koop-İş Sendikası, AVM’lerin yeniden açılmasının gündeme gelmesi üzerine Sağlık Bakanlığına 4 Mayıs 2020 tarihinde yazı ileterek AVM’lerin kapalı kalması ve burada çalışanların iş ve gelir güvencesinin korunması gerektiğini vurguladı.

İlgili yazı Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu üyeleriyle birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına, Türk-İş’e, Türk Tabipleri Birliğine, Türk Eczacıları Birliğine, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine gönderildi.

Yazının tamamı şöyle:

Bakanlığınızın her gün açıkladığı gibi Dünyada ve ülkemizde küresel bir salgın halini alan Koronavirüs Hastalığı (Covid-19) henüz kontrol altına alınamamıştır ve yayılımı sürmektedir. Ülkemizde ilk vakanın görüldüğü 10 Mart’tan bu yana başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanları küresel salgına karşı canları pahasına, fedakârca mücadele etmektedir. Hepimizin isteği bir an önce salgının kontrol altına alınmasıdır. Yüksek yayılma özelliği olan bu virüse karşı, salgından korunmanın önemli koşullarının kişisel hijyen, “evde kalmak”, izolasyon ve fiziksel mesafeyi korumak olduğu, hem Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca hem de Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerince sürekli olarak dile getirilmektedir.

Salgının ülkemizde görülmesiyle birlikte yüzbinlerce insanın çalıştığı ve milyonlarca insanın alışveriş yaptığı AVM’ler gecikmeli de olsa zamana yayılarak kapatılmıştır.

Bugün salgının yayılımında kimi azalmalar olmasına rağmen alışveriş merkezlerinin önümüzdeki günlerde açılabileceği planı gündeme getirilmektedir. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş tarafından kamuoyuna yapılan açıklamada; AVM’leri 11 Mayıs 2020 tarihinden itibaren kontrollü açmaya hazırlandıkları, AVM’lerin açılması için Bilim Kurulu’nun onay vermesi gerektiğini dile getirmiştir.

Bu açıklamalar salgın gerçeğinin yarattığı olağanüstü riskleri dikkate alan açıklamalar değildir. Salgın normal bir seyirde ilerlemezken AVM’lerin açılması “normalleşme” adına atılmış bir adım olmayacaktır. Çünkü salgın kontrol altına alınana kadar tedbirli davranılması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından yapılan açıklamalarda belirtildiği gibi önlemlerde en ufak bir gevşeme, duraksama ya da ihmal tabloyu tersine döndürebilecektir. AVM’ler için alınacak hiçbir önlem yeterli değildir. En önemli önlem AVM’lerin açılmamasıdır. Önceliğimiz insan yaşamı olmalıdır. 

Zorunlu çalışmanın yapıldığı işyerlerinde önlemlerin ve kişisel koruyucuların yetersizliğine, yemekhanelerde ve personel servislerinde fiziki mesafenin mümkün olmadığına ilişkin pek çok olumsuzluk varken, bugün, zorunlu mal ve hizmet üretiminin yapılmadığı AVM’lerin açılması doğru olmayacaktır. Salgın kontrol altına alınmadan, her gün binlerce insanın geldiği yüzlerce işçinin aynı alanda yan yana çalıştığı AVM’ler, salgının yayılımı açısından ciddi risk alanlarıdır. AVM’lerin açılmasının toplum sağlığı için oluşturacağı risk ve tehlikeler kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Salgın kontrol altına alınmadan AVM’ler açılmamalı ve burada çalışan yüzbinlerce işçinin iş ve gelir güvencesi mutlaka korunmalıdır. Burada çalışan işçilerin ücret ve ücrete başlı sosyal hakları ile yürürlükteki tüm kazanımları devlet tarafından güvence altına alınmalıdır.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu