Haberler

Sendika Yöneticilerimiz Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısını Ziyaret Etti

 width=

Sendikamız Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu ve Genel Sekreterimiz Hakan Bozkurt başta asgari ücret ve 696 sayılı KHK ile kadroya geçirilen işçilerin durumu olmak üzere emekçilerin sorunlarıyla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem’e nezaket ziyaretinde bulundular.

30 Kasım Cuma günü Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem’i makamında ziyaret eden Sendikamız Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu ve Genel Sekreterimiz Hakan Bozkurt ülkemizdeki işçi ve emekçilerin sorunları üzerine bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede sendikamızca öne çıkartılan iki başlık 2019 yılında uygulanacak asgari ücret ve 696 Sayılı KHK ile kadroya geçirilen işçilerin sorunları oldu.

Asgari Ücret Tespitinde Enflasyon Oranı Gözetilmelidir

Ekim ayında yıllık enflasyonun yüzde 25’i aşması, vergiler, cezalar ve genel tüketim ürünlerinde yaşanan zamlar neticesinde işçilerin ekonomik durumunda büyük kayıplar yaşandığına vurgu yapan sendikamız yöneticileri, 2019 yılında uygulanacak asgari ücretin ülkedeki milyonlarca işçi ve emekçinin açlığa ve sefalete sürüklenmesini önleyebilmek adına enflasyon oranı gözetilerek belirlenmesi konusundaki taleplerini ilettiler.

696 sayılı KHK ile Kadroya Geçirilen İşçilere Yapılacak Zamlar Enflasyon Gözetilerek Güncellenmelidir

Ayrıca 2017 yılı Aralık ayında yayınlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamu işyerlerinde çalışmakta iken kadroya geçirilen işçilerin ücretlerine yapılacak zamlara da dikkat çekildi. Yüksek Hakem Kurulu kararı ile işçilere 2020 yılına kadar 6 ayda bir yüzde 4 zam uygulanması öngörülürken, fiyatlardaki artış ve beklentilerin çok üzerinde çıkan enflasyon neticesinde ücret artışlarının enflasyon oranı gözetilerek yeniden gözden geçirilmesi gerekliliği vurgulandı.

Toplantıda iki ana gündem dışında ülkede sendikaların ve işçilerin genel sorunlarına da değinildi.

Fotoğraflar için tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu