Haberler

Sendikamız 56 Yaşında!


Tez-Koop-İş Sendikası’nın kökleri 1951 yılında kurulmuş olan Ankara Mensucat, Dikim ve Kesim İşçileri Sendikası’na kadar dayanır. Ankara Mensucat, Dikim ve Kesim İşçileri Sendikası’nın kurucuları İpekiş Fabrikası’nın işçileri olduğu için başlangıçta sendika İpek-iş sendikası olarak anılmıştır. İpekiş Fabrikası’nın 1953’te kapanmasının ardından sendikayı Sümerbank satış mağazalarındaki tezgâhtarlar sahiplenmiş ve Türkiye’deki ilk mağaza çalışanları sendikası olarak yola devam etmiştir. 1955’te de bu duruma uygun olarak adını Ankara Sümerbank İşçileri ve Tezgâhtarları Sendikası olarak değiştirir ve o tarihlerde Türkiye’nin giyim alanındaki en yaygın zincir mağazaları olan Sümerbank’taki emekçilerin hakları için mücadele eder.

1961’de kabul edilen yeni anayasa ile işkollarını düzenleyen yeni bir mevzuat ortaya çıkmış ve Türk-iş bu çerçevede yeniden bir örgütlenme çabasına girişmiştir. Sayıları artan ve örgütsüz durumda bulunan büro işçilerinin ve bir süredir sendikalaşma çabası içinde olan mağaza işçilerinin artık aynı işkolunda bulunmalarından hareketle Ankara Sümerbank işçileri ve Tezgahtarları Sendikası 25 Kasım 1962’de yapılan kongre ile adını Türkiye Tezgahtarlar ve Büro işçileri Sendikası yani Tez-Büro-İş olarak değiştirerek işkolunun en köklü sendikası olarak yoluna devam etmiş olur.

Daha sonra isim değişikliği yaparak 1983’te Tez-Koop-İş adını alan sendikamız; TÜBİTAK, bakanlıklar, kamu üniversiteleri, barolar, elçilikler, meslek odaları ve özel sektör perakende zincirlerinde örgütlü, 65 binin üzerindeki üyesi ile Türk-İş’e bağlı üçüncü, işkolunda ise en büyük sendikadır. Geçmişten bugüne, bugünden yarına, 56 yıllık deneyim ve birikimle, başta üyelerimiz olmak üzere işçi sınıfının haklarını korumaya ve mücadelesini sürdürmeye devam ediyoruz…
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu