Haberler

Sendikamız Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu, Karadağ Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu’nun 3. Olağan Genel Kuruluna Katıldı

Karadağ Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu, 1 Kasım’da “Birlikte, Cesaretle, Dayanışmayla” sloganı ile 3. Olağan Genel Kurulu’nu Karadağ’ın Podgorica kentinde topladı.

Kongreye 10 işkolu sendikası ile 3 meslek sendikası ile yaklaşık 20 işyeri sendikasından 295 delege katıldı. Kongrede, Konfederasyonun yeni Tüzüğü ve Sendikanın önümüzdeki dönemi için çalışma programı kararlaştırılırken; aynı zamanda Maluliyet ve Emeklilik Sigortası Kanunu’nun değiştirilmesine, haftalık 40 saat çalışma süresine, Pazar günleri ve haftada bir günün tatil olmasına yönelik sendikanın taleplerini içeren kararlar alındı. Kongrede yönetim ve icra kurullarının faaliyetleri ibra edilirken yeni yönetim ve icra kurulları da seçildi.

Seçimlerde Karadağ Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu’nun Genel Sekreterliği için iki aday önerildi: Nenad Čobeljić ve Srđja Keković. 270 delegenin oy kullandığı seçimlerde 229 delege Srdja Kekoviç için oy kullandı. Srdja Kekovic 2017 – 2022 dönemi için yeniden Genel Sekreterliğe seçildi.

Kongreye, Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) Mali Sekreteri Peter Scherrer, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) temsilcisi Enisa Salimoviç’in yanı sıra Karadağ’dan çeşitli sendikaların, Çalışma ve Sosyal Refah Bakanlığının ve işveren örgütlerinin temsilcileri ile Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya, Bosna Hersek, Makedonya, Fransa, Arnavutluk, Kosova’dan temsilciler katıldı.

Tez-Koop-İş Sendikası adına Kongreye katılan Haydar Özdemiroğlu, Kongre’de aşağıdaki konuşmayı yaptı.

“Sayın Divan, Sayın Başkan, Sevgili Delegeler,

Öncelikle Karadağ’da Sendikanız açısından böyle önemli bir günde aranızda olmaktan onur ve mutluluk duyduğumuzu belirmek isterim. Türkiye’nin Ticaret, Eğitim ve Büro İşçileri Sendikası olan ve işkolundaki en büyük sendika olan sendikamızın ve 65 bin ticaret işçisinin dostluk mesajını sizlere iletmek isterim.

Değerli dostlar,

Dünya bugün, yani 2017 yılında zenginlerin daha da zenginleştiği, emeğiyle yaşayanların daha da yoksullaştığı bir dönemi yaşamakta.

Ülkeler farklılaşıyor, ama işçilerin emekçilerin yaşadığı zorluklar aynı. Türk işçiler, Karadağlı işçi kardeşlerimizle, Hırvat, Sırp, Boşnak, Bulgar, Arnavut, Kosovalı işçi kardeşlerimizle aynı saldırıyla karşı karşıyayız.

Bizler, Türkiye’de emeğiyle yaşayan işçilerin örgütleri olarak 60 yıllık deneyimlerimiz ışığında sermayenin bu bitmek bilmeyen kar hırsına karşı ortak mücadele etmenin bir zorunluluk olduğunun bilincindeyiz.

Sermaye, işçileri karşı karşıya getirerek, milliyetçiliği körükleyerek, bütün işçileri düşük ücrete mahkum etme stratejisini her ülkede yenilemektedir.

Farklılıklarımızı bir kenara bırakarak ortak bir mücadele yürütmek, dayanışmayı ve işbirliğini arttırmak hepimiz açısından bir zorunluluktur.

Değerli Karadağlı işçi arkadaşlarım, Tez-Koop-İş Sendikası olarak bizler Karadağlı işçi kardeşlerimizle bu uzun soluklu mücadelede kol kola, omuz omuza vererek birlikte zorlukları aşmak için dayanışmayı ve işbirliğimiz arttırmayı da arzu ediyoruz.

Sizin de bu kararlılıkta olduğunu biliyor ve Bizleri buraya davet eden Yönetiminize de teşekkürlerimizi sunuyoruz.

3. Olağan Genel Kurulunuza başarılar diliyorum.”
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu