Haberler

Soma Katliamını Unutmadık, Unutturmayacağız!

 width=

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu adına Haydar Özdemiroğlu’nun Soma katliamının 5. Yılında basına ve kamuoyuna yaptığı açıklama:

13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa Soma’da 301 madencinin ölümüne neden olan iş cinayeti, yalnızca ülkemiz tarihinde değil, dünya tarihinde de çok az görülen bir katliam özelliği taşımaktadır.

Soma’da meydana gelen bu katliam, sadece iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin teknik eksiklikler, yetersizlikler ve hatalar zinciri ile açıklanabilir bir katliam değildir. Tüm teknik eksikliklerin ve yetersizliklerin yanında, katliama neden olan en önemli unsurların başında özel olarak işçiye ve madenciye, genel olarak insana verilen değerin canavarca bir algıya dayanması  gelmektedir. İstihdam ilişkilerini ölümüne maden ve kâr üzerine kurmanın ve özellikle madenlerde vahşi özelleştirmelerle birlikte gündeme getirilen taşeronlaştırmanın yarattığı beklenmesi gereken bir sonuçtur. Bir başka anlatımla Soma’da yaşanan katliam, madencilerin çalıştırılmasında uygulanan dayıbaşılık sisteminin yarattığı kanlı bir oyundur, iş cinayetidir. Bu sistem köleci toplum düzenini anımsatan ilkel nitelikleriyle özelleştirmelerle birlikte gündeme getirilerek var edilmiş ve neredeyse denetim dışı bırakılarak kamu makamları eliyle yaşatılmıştır.

Soma katliamının belleklerde yarattığı etki, tüm canlılığı ile yaşarken, katliam sorumlularının, mahkemelerde birer birer salınması yasaların yetersizliğini gösterdiği gibi işçiye değer verilmediğinin açık  ve somut göstergelerinden biridir.

Soma katliamını ve yaşamlarını yitiren madencileri unutmadık.

Ama yalnızca onları değil…

Maden kapısında umutsuzca bekleyen arkadaşlarını, eşlerini, anne ve babalarını ve onların gözü yaşlı görüntülerini unutmadık. Ölen madencilerin sedyelerle maden girişinden çıkartılmalarını da unutmadık; tulumu kirli olduğu için ambulansa binmek istemeyen madenciyi de…

Ve biz…

“Madenciliğin fıtratında ölüm” var diyenleri de unutmadık, “Madenciler güzel öldüler” diyenleri de… Madenciye tekme atanları ve onları savunanları da unutmadık; katliamdan sorumlu olanların birer birer salınmasını  da…

5 yıl önce gerçekleşen Soma katliamının acısı ne Soma’da, ne de emek ve alınterine değer veren tüm insanlarımız açısından asla soğumadı, soğutulamayacak… Soma’da yaşamlarını yitiren 301 madenciyi saygı ve sevgi ile anıyoruz. Unutmadık, unutturmayacağız.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu