Haberler

Tez-Koop-İş Sendikası Başkanlar Kurulu 29 Ekim 2018 Salı Günü Burhaniye’de Toplandı

Gerçekleştirilen Başkanlar Kurulu’nda ülkemizin çalışma hayatına dair gündemi; kıdem tazminatının kısıtlanması ya da ortadan kaldırılmasıyla tekrar gündeme getirilmek istenmesi, yeni yılda geçerli olmak üzere belirlenecek olan asgari ücret düzeyi, ülkenin ekonomik gündemindeki enflasyon düzeyinin işçiler ve maaşları üzerindeki etkileri, kamu kurumlarında taşeron olarak çalışırken 696 sayılı KHK ile kadroya geçirilen işçilerin sorunları ve 17-18 Ekim 2018 tarihlerinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde gerçekleştirilen UNI Fast Fashion İttifak Toplantısında H&M ve Inditex örgütlenme süreci ile ilgili H&M ve UNI GLOBAL Yöneticileri ile yapılan görüşmeler değerlendirilmiş ve 2019 yılı içerisinde yapılacak olan toplu iş sözleşmelerimiz ile ilgili genel stratejimiz belirlenmiştir.

 Sendikamız Başkanlar Kurulu Toplantısı sonrası aşağıdaki sonuç bildirisini yayımlamıştır.

1-      Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz de göz önüne alınarak üretilen mal ve hizmetlerin fiyatlarının giderek artması enflasyon oranlarını da yükseltmiştir. Yeni yılda geçerli olmak üzere belirlenecek olan asgari ücret düzeyi de artan bu enflasyon oranı dikkate alınarak belirlenmelidir.

2-      Yakın bir tarihte açıklanan orta vadeli ekonomik programda işçilerin iş güvencesi ile özdeş sayılabilecek kıdem tazminatı  “bireysel hesaba dayanan bir kıdem tazminatı sistemine” dönüştürülmek istenerek yeniden gündeme getirilmiştir. İşçilerin emeğinin güvencesi olan kıdem tazminatına asla dokunulmamalıdır.  Konfederasyonumuz Türk-İş’in de kıdem tazminatıyla ilgili Türk-İş genel kurulunda almış olduğu kararlarına bağlılığımızı bir kez daha ifade ediyoruz.

3-      Kamu kurumlarında taşeron olarak çalışırken 696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerin 31.10.2020 tarihine kadar yararlanacağı Yüksek Hakem Kurulu’ndan çıkan en son tarihli toplu iş sözleşmesinde de belirtildiği gibi 6 aylık aralıklarla alacakları ücret zamları %4tür. TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranı ise %24,5 iken kadroya geçen işçilerin ücretlerinin enflasyon karşısında eridiği açıktır. Kadroya geçen işçilerin maaşlarına yapılan %4lük ücret zammı enflasyon oranının bile altındadır. Kamu kurumlarında kadroya geçen işçiler ile eski kadrolu işçiler arasındaki mali ve sosyal haklar nedeniyle doğan farklar bir an önce giderilmelidir.

4-      2019 yılı içerisinde görüşmelerine başlayacağımız toplu iş sözleşmelerimiz için genel stratejimiz, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum da göz önüne alınarak değerlendirilmelidir. 
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu