Haberler

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu ve Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, UNI Genel Sekreteri Philip Jennings’i Ziyaret Etti

Genel Başkan Özdemiroğlu ve Genel Sekreter Bozkurt, İsviçre’nin Nyon kentindeki UNI Genel Merkezi’nde gerçekleşen ziyarette, UNI Küresel Sendika Genel Sekreteri Jennings’e, Tez-Koop-İş’in örgütlü olduğu ve örgütlenme çalışmalarını sürdürdüğü ulusal ve uluslararası şirketler hakkında bilgi verdi.

Uluslararası ekonomi ve sendikal hareket için de büyük önem taşıyan şirketlerle ilgili gelişmelerin ve sorunların aktarıldığı görüşmede, sendikamızın örgütlü olduğu uluslararası şirketlerdeki çalışma koşulları ve sendikal durum ele alındı.

Nestle Erikli Su’da son dönemde yaşanan işten çıkarmalar, işverenin sendika karşıtı tutumu ve sendikamız üyesi işçiler üzerindeki baskılar da görüşmede değerlendirildi. Uluslararası bir şirket olarak Nestle’nin imzaladığı Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ve sözleşmenin “örgütlenme özgürlüğü ve toplu görüşme hakkının fiilen kabulü”, “istihdamda ayrımcılığın ortadan kaldırılması” ilkelerine dikkat çekildi.

Genel Başkan Haydar Özdemiroğlu, küresel sözleşmelere de imza atarak taahhüt altına girmiş olan uluslararası şirketlerde yaşanan sendika karşıtı tutumu asla kabul etmeyeceklerini, işverenin sendikasızlaştırmaya yönelik yöntemlerine karşı demokratik araçları kullanarak mücadele etmeyi sürdüreceklerini dile getirdi.

UNI Genel Sekreteri Philip Jennings, uluslararası şirketlerde yaşanan örgütlenme sorunları ve sendika karşıtı tutum konusundaki kaygılarını ve dayanışma önerilerini aktardı.

Toplantıda, ayrıca, yürürlükteki toplu sözleşmelere ilişkin yaşanan sıkıntılar, son dönemde imzalanan toplu sözleşmeler ve örgütlenme çalışmalarına değinildi.

Almanya merkezli uluslararası WKS Tekstil’de imzalanan toplu iş sözleşmesi, Avrupa Topluluğu Komisyon Başkanlığı’ndaki örgütlenme ve yetki süreci, Migros’un Tesco-Kipa’yı satın alması, çokuluslu bir şirket olan Media Markt’da yürürlükteki toplu sözleşmenin uygulanmasında yaşanan sorunlar ele alındı.

Özdemiroğlu ve Bozkurt, Jennings ile Tez-Koop-İş’in yeni örgütlenme çalışmaları konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

Genel Başkan Haydar Özdemiroğlu ve Genel Sekreter Hakan Bozkurt, UNI Genel Sekreteri Philip Jennings ile yapılan görüşmenin ardından, UNI Genel Sekreter Yardımcısı Christy Hoffman, UNI Ticaret Başkanı Mathias Bolton, UNI Ticaret Direktörü Laila Castaldo ile görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerde, Türkiye’de sendikal hak ve özgürlükler, yaşanan somut uygulamalar, yürürlükteki toplu iş sözleşmeleri, yeni örgütlenme stratejileri değerlendirildi.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu