Haberler

Tez-Koop-İş Sendikası, Real Çalışanlarının Tüm Haklarını Alana Kadar Mücadelesini Sürdürecektir

Real Marketler’in iflasının ardından mağdur olan işçiler adına İstanbul 1 No’lu Şube binamızda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, Genel Mali Sekreterimiz İsmail Aydın, Genel Örgütlenme Sekreterimiz Çağdaş Duyar, İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Nejla Önder, Gebze Şube Başkanı Engin Şevket Şimşek ve şube yöneticileri katıldı.

Çağdaş Duyar yaptığı açıklamada, “Metro Grup bünyesinde bulunan Real Hiper Market mağazalarını, 2014 yılında Beğendik satın aldı. 7 Nisan 2016 yılında Beğendik Mağaza İşletmeleri A.Ş. borçlarından dolayı iflas erteleme istedi. Mahkeme de yapılan başvuruyu karara bağlayarak söz konusu şirket için iflas kararı verdi” dedi. Merter’de çalışanların alacaklarını tamamen almışken, Kartal ve Bayrampaşa’da çalışanların henüz hiçbir alacağını tahsil edemediğini belirten Duyar, şöyle konuştu: “İşletmenin ya da işyerinin kapanması, devredilmesi ya da iflas etmesi gibi durumlarda işçilerin alacaklarını öncelikli kılacak yasal düzenlemelerin geciktirilmeden çıkarılması zorunluluktur. Sendikamız Real’de üyelerin yasalardan ve toplu iş sözleşmesinden doğan haklarının geciktirilmeden ödenmesi ve ayrıca bu süreçte herhangi bir zarara uğramaması için mücadele etmektedir ve edecektir.”

 

Mücadeleyi Sürdüreceğiz!

1- Sendikamızın toplu iş sözleşmesi yetkisinin bulunduğu Beğendik Mağaza İşletmelerine ait Real Hipermarketler zincirinde, Temmuz ayı sonunda iflas işlemleri başlatılmış ve buna bağlı olarak çalışanlara yasalardan ve yürürlükteki toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan kıdem tazminatı başta olmak üzere ücret ve sosyal haklar ödenmemiş ya da eksik ödenmiştir.

2- Real Hipermarket, Beğendik Mağazacılık tarafından 2014 yılında çokuluslu bir şirket olan Metro Grup’tan satın alındığında 11 mağazası bulunan bir işletmedir. REAL 2014 yılında Beğendik bünyesine katıldığında; altısı İstanbul’da, ikisi Ankara’da, birer tane de İzmit, Konya ve Antalya’da olmak üzere toplam 11 mağazası bulunmaktaydı. Daha sonra Gebze mağazası açılmıştır. O tarihte tüm mağazalarda çalışan toplam işçi sayısı 1720’dir.

3- Sendikamız Tez-Koop-İş, REAL Hiper Marketler Zinciri işletmesinde 01.01.2016-31.12.2017 tarihleri arasında yürürlükte bulunan toplu iş sözleşmesi imzalamıştır. 17.08.2017 tarihi itibariyle; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kayıtlarına göre REAL’de Türkiye genelinde 450 çalışan bulunmaktadır. Tüm çalışanlar içerisinde sendikamız üye sayısı 313’tür.

4- REAL Hiper Marketler Zinciri işletmesinde iflas kararı açıklandıktan sonra kapatılan mağaza ve çalışan sayıları şöyledir: 
-Ankara/Çankaya (Bilkent), Çalışan işçi sayısı 123, Üye sayısı 102,
-İstanbul/Fulya, Çalışan işçi sayısı 94, Üye sayısı 62,
-Kocaeli/izmit, Çalışan işçi sayısı 94, Üye sayısı 81,
-Kocaeli/Gebze, Çalışan işçi sayısı 83, Üye sayısı 63, İflas kararı açıklandıktan sonra yukarıdaki mağazalar kapatılmış ancak işten çıkarılan çalışanlar Toplu İş Sözleşmesinden ve yasalardan kaynaklanan haklarını alamamışlardır. 
İflas kararı açıklanmadan önce kapatılan mağazalarda işten çıkarılan işçilere toplu iş sözleşmesinden ve yasalardan kaynaklanan haklarının bir kısmı yada tamamı ödenmiştir. Örneğin, İstanbul/Merter’de çalışanlar alacaklarını tamamen almışlardır.
Beylikdüzü çalışanları 1 ya da 2 taksitini almış, Ümraniye’de çalışanların 1 ya da 2 taksit alacakları kalmış; Bayrampaşa ve Kartal’da çalışanlar ise henüz hiçbir alacağını tahsil edememiştir.
Ankara/Etlik, Antalya ve Konya Mağazalarında çalışanların alacakları yapılandırılırken, Antalya çalışanlarının son bir taksit alacağı kalmıştır.

5- Sendikamız Tez-Koop-İş, yaklaşık 20 aydır süren süreç içinde belirsizlikleri aşmak, üyelerimizin yasalardan ve toplu iş sözleşmelerinden kaynaklanan tüm haklarını güvence altında bulundurmak amacıyla gerçekleştirilen toplantılarla üyelerimizi hukuki süreç hakkında bilgilendirmiştir. Diğer yandan, son olarak işçi alacaklarının tahsili için İflas Masasına bildirimde bulunan sendikamız, İflas Masasında gerçekleştirilecek ilk alacaklılar toplantısında avukatlarımız Sendikamız ve üyelerimiz adına müdahil olacaktır.

6- Konuya ve sürece ilişkin tüm gelişmeler, ilgili kurumlar ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başta olmak üzere; Bakanlıklar, Konfederasyonumuz Türk-İş ve Uluslararası üst örgütümüz UNI’ye aktarılmıştır. Bu bilgilendirmeler ve girişimler sürecektir. Bununla birlikte, İşçi alacakları hakkında Genel Yönetim Kurulu Başkanlığımız tarafından Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ’e yapılan girişim doğrultusunda; 
a-Kıdem tazminatı alacakları (rehinli alacaklarda dahil olmak üzere) her türünden kamu veya özel diğer tüm alacakların önünde tutulmalıdır.
b-İflas eden veya ödeme aczi içinde bulunan işverenlerin yanında çalışan ve bu nedenle kıdem tazminatını alamayan işçilerin kıdem tazminatı alacaklarını, mevcut Ücret Garanti Fonundan almalarının yolu açılmalıdır. 
Diğer yandan, “Konuya ilişkin bir başka çözüm önerisi ise işverenlerin kendi aralarında Sigortalar Birliği Sistemi’ne benzer bir sistem kurmalarının teşvik edilmesidir. 
Böylelikle çeşitli sebeplerle ödeme güçlüğü çeken işverenlerin kendi oluşturdukları bu kaynaktan işçilerin haklarını ödemeleri mümkün olabilecektir.” Şeklinde öneride bulunulmuş ve de TÜRK-İŞ konuyu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının belirlediği “Kıdem Tazminatında Reform” gündemi ile 04.07.2017 tarihinde toplanan Üçlü Danışma Kurulu toplanyısında dile getirmiştir.

7- Real işyerinde iflasının istenmesi sonrasında işyerlerinin kapatılması kararına ilişkin tüm yasal süreç sendikamız tarafından yakından takip edilmektedir.

Bir kez daha özellikle vurgulamak istediğimiz ana konu, işletmenin ya da işyerlerinin kapanması, devredilmesi ya da iflas etmesi gibi durumlarda işçi alacaklarını öncelikli kılacak yasal düzenlemelerin geciktirilmeden çıkartılmasıdır.

Sendikamız, üyelerinin yasalardan ve toplu iş sözleşmesinden doğan haklarının geciktirilmeksizin ödenmesi ve ayrıca bu süreçte herhangi bir zarara uğramaması için mücadele etmekte kararlılığındadır.

Saygılarımızla

Tez-Koop-İş Sendikası 
Genel Yönetim Kurulu
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu