Eylemler

TEZ-KOOP-İŞ’İN ÜYESİ OLDUĞU UNI GLOBAL UNION’IN 5. DÜNYA KONGRESİ 17-20 HAZİRAN 2018 TARİHLERİ ARASINDA LİVERPOOL’DA YAPILDI

Sendikamız Tez-Koop-İş’in üyesi olduğu küresel üst örgütümüz UNI Global Union’ın Dünya Kongresi 17-20 Haziran 2018 tarihleri arasında İngiltere’nin Liverpool kentinde yapıldı.

113 ülkeden 523 sendika ve 607 (251’i kadın; 356’sı erkek; 40’ı genç – 35 yaş altı-)  sendika delegesi ve 349 (162 Kadın, 187’si erkek; 49’u genç) gözlemcinin katıldığı Kongreye, Sendikamızı temsilen Genel Başkan Haydar ÖZDEMİROĞLU, Genel Sekreter Hakan BOZKURT ve Sendika Danışmanı Dr.Emirali KARADOĞAN katıldı. Ayrıca 745 konuk ve 234 gazeteci ve görevli katıldı. Toplam katılımcı sayısı olarak 1935 olarak açıklandı.

 Kongrenin ilk gününde, UNI Global Union Başkanı Ann Selin, Liverpool  Belediye Başkanı Joe Anderson Liverpool Kültür Kenti Direktörü Claire McColgan, TUC Genel Sekreteri (İngiltere)  Frances O’Grady, İşçi Partisi Lideri (İngiltere) Jeremy Corbyn tarafından açılış konuşmaları yapıldı.  

Konuşmaların ardından Nelson Mandela’nın yüzüncü doğum günü nedeniyle Liverpool’da yürütülen Mandela8 Projesi hakkında Sonia Bassey, John Barnes, Howard Gayle ve Lynn Collins’in sunumları yapıldı

Kongrede dört gün boyunca aşağıdaki gündem konuları hakkında verilen önergeler üzerinden tartışmalar yürütüldü.

1.      Atılım Stratejik Plan 2018-2022

2.      Sürdürülebilir Ekonomi İçin Sendikalar

3.      Sendikalar ve Çalışma Dünyasının Geleceği

4.      Barış, Demokrasi ve İnsan Hakları Olan Bir Dünya İçin Çalışma

Diğer yandan UNI Global Union’ı önümüzdeki dört yıl boyunca yönetecek yönetim kadrosu da seçildi. Buna göre Başkan Ann Selin’in yerine Ruben Cortina, emekli olan Genel Sekreter Philip Jennings’in yerine Christy Hoffman ve Genel Sekreter Yardımcısı olarak da Alke Boessinger seçildi.

Kongre son gün yapılan kapanış konuşmalarının ardından sona erdi.

 Kongre boyunca Tez-Koop-İş Sendikasının örgütlü olduğu ve örgütlendiği ulus ötesi firmalardaki sorunlarla ilgili olarak hem seçilen yeni yönetimle hem de diğer ülke sendikaları ile çeşitli görüşmelerde bulunuldu.  Bu amaçla UNI Global yönetimden, iflas sonrası mağdur olan Real işçilerine Metro AG’nin sahip çıkması ve haklarını vermesi için baskıda bulunması talep edildi.

Ayrıca devam eden H&M mağazalarındaki örgütlenme sürecinde üyelerimize yapılan baskılar ve üyelerimizin yaşadığı sorunlar hakkında UNI’ye detaylı bilgi verilerek, H&M İsveç yönetiminin Küresel Çerçeve Sözleşmesine uyması için uyarılması istendi. Konu hakkında UNI Global Union’un seçilen yeni Genel Sekreteri Christy Hoffman ve Genel Sekreter Yardımcısı Alke Boessinger ve UNI Global Ticaret Direktörü Mathias Bolton ile  ikili görüşmeler yapıldı. Görüşme neticesinde UNI Global yöneticileri H&M örgütlenmesi ve H&M’de çalışan üyelerimizle ilgili iletilen sorunlarla ilgileneceklerini ve girişimde bulunacaklarını bildirdiler.

 

Haberin fotoğrafları için tıklayınız
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu