Manşet HaberlerÖrgütlenme

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Çalışanları, İnsan Onuruna Yakışır Bir Ücret İçin Harekete Geçti

Maden Mühendisleri Odası çalışanlarını kapsayan ve yürürlük süresi 1 Ocak 2024 tarihinde başlaması gereken toplu iş sözleşmesinde, sendikamızın süreç boyunca sürdürdüğü olumlu yaklaşımlara karşın oda yönetiminin asgari ücret düzeyindeki teklifinde ısrar etmesi nedeniyle, henüz anlaşma sağlanamadı. Sürece dair kamuoyunu bilgilendirmek ve üyelerimizin son derece makul taleplerini bir kez de kamuoyu nezdinde dile getirmek amacıyla, Ankara 2 No.lu Şubemiz tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Maden Mühendisleri Odası Genel Merkez Binası önünde yapılan basın açıklamasında, Ankara 2 No.lu Şube Başkanı Mustafa Özgen özetle şunları söyledi;

”Son derece düşük olan 22.116,60 TL brüt ücret talebimize karşılık asgari ücret talebinden hiçbir şekilde geri adım atmayan Maden Mühendisleri Odası Yönetimine karşı sözün bittiği yerdeyiz.
Sendikamızı %158 zam istemekle ve Maden Mühendisleri Odasını batırmakla suçlayan bu yönetime anlatamadığımız (ya da oda yönetiminin anlamak istemediği) mali konulardaki taleplerimizi bu tablo ile kamuoyuna anlatmaya karar verdik.

Odanın mali durumunu gözeterek yaptığımız son derece makul teklifimize dahi olumlu yaklaşmayan oda yönetimi, oda çalışanlarını açlık ve sefalet koşullarında çalışmaya zorlamaktadır. Her fırsatta odanın kapısına kilit vurulacağı tehdidi ile “duygusal emek sömürüsüne” neden olmakta, 1 Mayıs bildirisinde ifade edildiği üzere söylem ve davranışları arasında büyük çelişkiler barındırmaktadır.

Bugün görmezden geldiğiniz, sendikasızlaştırmaya çalıştığınız, mobbinge maruz bıraktığınız oda çalışanları, eş ve çocukları ile birlikte sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşamı en az sizler kadar hak ediyorlar.

Onları görmezden gelerek, yok sayarak odalarda çalışma yaşamınıza devam edemezsiniz.

Oda çalışanları hak ettiği değeri ve saygıyı görmek, hak ettiği ücreti de almak istiyor.

Siz gideceksiniz, onlar kalacak.

Emeğimize ve değerlerimize sonuna sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu