Basından

TÜRK-İŞ Genel Kurulu’nda oy birliğiyle kabul edilen tarihi karar: İncirlik ve Kürecik’e el konulsun

TÜRK-İŞ Genel Kurulu, ABD emperyalizmine karşı önemli bir karara imza attı. Genel Kurul’da işçi sınıfı, İsrail’in Filistin’de yaptığı katliamlara karşı, İsrail’in lojistik üssü NATO üslerinin Türkiye’de en azından katliam bitene kadar durdurulmasına ilişkin çağrı önergesini kabul etti

İsrail’in Filistin halkına yönelik uyguladığı devlet terörünün, 15 bine yakın Filistinlinin ölümüne, Gazze’de sıkışan 2 milyondan fazla insanın en temel ihtiyaçlarına dahi erişememesine ve her an ölüm tehdidi altında hayatta kalmaya çalışmalarına yol açtığı bugünlerde yapılan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) 24. Olağan Genel Kurulu’nda önemli bir karar alındı. Türkiye’de bulunan ABD ve NATO üslerinin İsrail’in Filistin’de yaptığı katliamlar sona erene dek kapatılması önergesi kabul edildi.

‘İŞÇİ SINIFI OLARAK KARŞISINDA OLMALIYIZ’

Genel Kurul’da Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde İsrail’in Filistin halkına yönelik devlet terörüne askeri ve lojistik destek sağladığı bilinen ABD ve NATO üslerinin, İsrail’in devlet terörü sona erene kadar kapatılması çağrısı yapılması önergesini sunuldu. Önergede imzası olan Türkiye Ticaret, Kooperatif, Eğitim, Büro ve Güzel Sanatlar İşçileri Sendikası (Tez-Koop-İş) Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu, şu ifadeleri kullandı: “Şimdi yine aynı oyunlar Ortadoğu’da oynanıyor. Filistin’de çoluk çocuk, yaşlı kadın demeden Amerika ile beraber yapılan bir devlet terörü izliyoruz. Buna Türkiye’de asla izin vermemeliyiz. İşçi sınıfı olarak her zaman karşısında olmalıyız. Amerika gelişmekte olan ülkelere yardım adı altında ya da ne için geliyorsa bunun mutlaka kendi için bir sebebi, kendi çıkarı vardır. Buna geçmişte alet olduk ama bundan sonra olmayalım diyorum. Önergenin lehte desteklenmesini istiyorum.”

SENDİKALARIN SORUMLULUĞUNU HATIRLATTI

Genel Başkanın Haydar Özdemiroğlu, emperyalist emellerle hareket eden ABD’nin geçmiş yıllarda köy enstitülerinin kapatılmasından Sümerbank’ın atıl duruma düşürülmesine kadar farklı uygulamalarla Türkiye’yi de bağımlı bir ülke konumuna getirmeyi hedeflediğini belirtti. Yaşamının her türlü emperyalizme karşı mücadele ile geçtiğini vurgulayan Özdemiroğlu, tam bağımsız Türkiye’nin savunulması gerektiğini vurguladı. Bugün de Ortadoğu’yu bir savaş alanına çeviren ABD ve NATO’nun ülkemizdeki üslerinin kapatılması çağrısı yapmanın TÜRK-İŞ’in ve bağlı sendikaların sorumluluğu olduğunu hatırlatan Özdemiroğlu, önergenin lehte oylanması için delegelerden destek istedi. Önerge, oy birliğiyle kabul edildi.

ÖNERGEDEN

Gerekçesi İsrail’in Filistin halkına ve Gazze’ye yönelik 7 Ekim’den bu yana uyguladığı devlet terörüne karşı kınama mesajlarının ötesine geçilmesi ve somut adım atılması gerektiği olarak açıklanan önerge kararı şöyle kaydedildi:

“TÜRK-İŞ Genel Kurulu, uluslararası topluma ve emek hareketine İsrail’in 1948 yılından bu yana izlediği işgal politikaları ile yaklaşık iki aydır devam eden ve etnik kırım niteliği kazanan saldırılarının derhal son bulması için harekete geçme çağrısı yapmaktadır. TÜRK-İŞ Genel Kurulu, BM’nin uluslararası garantörlüğünde iki devletli çözümün bir an önce yaşama geçirilmesi amacıyla gerekli adımların atılması gerektiğini, bu çerçevede başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin tüm dünyaca tanınması çağrısını yinelemektedir. Bu doğrultuda TÜRK-İŞ Genel Kurulu, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan, İsrail’in devlet terörüne askeri ve lojistik destek sağladığı bilinen ABD ve NATO üslerinin İsrail’in devlet terörü sona erene kadar kapatılması çağrısı yapmaktadır.”

Kaynak: Aydınlık Gazetesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu