Manşet Haberler

Türk-İş Genel Kurulu’ndan Kıdem Tazminatı İçin Tarihe Not: “Kıdem Tazminatına Dokunmak Genel Grev Nedenidir”

5-7 Aralık 2019 tarihlerinde toplanan Türk-İş 23. Genel Kurulu’nda “Kıdem tazminatına dokunmak genel grev nedenidir” kararı alındı.

Türk-İş 23. Genel Kurul Divan Başkanı Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak’ın okuduğu ve oybirliği ile alınan karar aynen şöyle:

“Konfederasyonumuzun 21 ve 22. genel kurullarında kıdem tazminatı ile ilgili olarak oybirliği ile alınan aşağıdaki karar sahiplenerek ve tekrar ederek bu genel kurulda da karara bağlanmasını arz ve teklif ediyoruz.

Kıdem tazminatına dokunmak genel grev nedenidir.

Gerekçe: Sermaye yanlısı politikalarının sahibi ve sürdürücü olan siyasi iktidar, iktidarda bulunduğu süre içerisinde birçok işçi hakkını ya budadı veya ortadan kaldırdı. Hükümet tarafından hazırlanan birçok program ve eylem planından anlaşıldığı üzere bugün kıdem tazminatı tekrar gündeme taşınmak istenmektedir. Kıdem tazminatı işçi sınıfının 83 yıllık kazanımı ve kullandığı bir haktır. Kıdem tazminatı iş güvencesine olumlu etki yapan bir düzenlemedir. Kıdem tazminatı işçinin emeğinin yıpranma bedeli, emekli ikramiyesi ücretin ödenmeyen kısmı gibi özellikler taşımaktadır. Kıdem tazminatı iş ve gelecek güvencesidir. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı hakkından hiçbir şekilde vazgeçilemez.

Okuduğum önergeyi okuduğum şekliyle oylarınıza sunuyorum. Kabul edenler? Kabul etmeyenler? Kabul edilmiştir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu