Örgütlenme

Türk-İş’te Örgütlenmenin Önündeki Engeller Konulu Bölge ve İl Temsilcileri Toplantısı

Konfederasyonumuz Türk-İş (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu)’te örgütlenmenin önündeki engellerin konuşulduğu ve bölge ve il temsilcilerinin katıldığı toplantı, 24 Şubat 2020 tarihinde Ankara’da yapıldı.

696 sayılı KHK ve sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin konu edildiği toplantıda konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay şunları söyledi: 

“Geçtiğimiz yıl vergiler, sözleşmeler, kıdem tazminatı ve asgari ücretle ilgili yoğun bir çaba sarf ettik. İşkollarında, çalışma hayatında daha bir sürü problemler var. Bir buçuk milyon üye hedefi koyduk. Bu hedefi gerçekleştirmek için çok çalışmamız lazım. Çalışma hayatındaki problemleri de ancak bu yolla önleyebiliriz.”

Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak sendikaların önemine değindiği konuşmasında “Örgütsüz geniş kesimler için sendikalı ve toplu sözleşmeli bir düzene kavuşturma yolu mücadeleden geçer. İster yerli ister yabancı olsun, işverenler, işyerlerindeki düzenlerini devam ettirmek için sendikaları istemiyorlar. Çünkü sendikaların varlığının düzeni bir şekilde bitireceğini biliyorlar. Bunu bilmeli, anlamalı ve artık ona göre davranmalıyız” dedi.

Ayrıca toplantıda Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Doç. Dr. Muhittin Astarlı ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dr. Süleyman Başterzi, sosyal ve hukuksal içerikli sunumlar yaptı.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu