Manşet Haberler

UNI Avrupa Ticaret Konferansı Romanya’da Yapıldı

UNI Avrupa Ticaret Konferansı 15-16 Ekim 2019 tarihlerinde Romanya’nın Bükreş kentinde yapıldı.

UNI Avrupa’ya üye sendikaların bir araya geldiği konferansa Sendikamızı temsilen Genel Başkan Haydar Özdemiroğlu ve Genel Sekreter Hakan Bozkurt delege olarak, Sendika Danışmanı Emirali Karadoğan ise gözlemci olarak katıldı.  

“Birlikte İlerleyelim (Forward Together)” sloganı ile düzenlen ve iki gün süren konferansın ilk günü açılış konuşmalarıyla başladı. Romanya Ticaret İşçileri Federasyonu Başkanı Vasile Gogesku, Romanya Çalışma Bakanı Marius Budai, UNI Avrupa Ticaret Başkanı Per Tonnensen, Unı Avrupa Bölge Sekreteri Oliver Roething tarafından konuşmalar yapıldı.

Konuşmaların ardından Avrupa Ticaret Kararlar ve Danışma Komitelerinin seçimleri yapıldı. Komite seçimlerinin ardından UNI Ticaret Direktörü Mathias Bolton, UNI Küresel Sendikalar Birliği’nin ticaret sektöründeki başarılarına ve önümüzdeki hedeflerine yönelik bir sunuş yaptı. Aynı şekilde UNI Avrupa Ticaret Direktörü Annika Flaten de hem toplantının gündemi hem de amaçlar hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı.

Konferans bilgilendirmelerin ardından ticaret sektörünün içinde bulunduğu dönüşüm ve işgücü piyasaları ile sendikalara olası etkilerinin tartışılmasıyla devam etti. Syndex tarafından e-ticaret ve dijitalleşme bağlamında ticaret sektörünün genel görünümüne yönelik bir sunum yapıldı. Benzer şekilde Amazon’un hızlı büyümesi ve ticaret sektöründeki etkileri de ayrıca bir başlık olarak sunuldu.

Konferansın ikinci gününde yeni yönetimin yapısı ve kurullarda kimlerin görev alacakları ile ilgili seçimler yapıldı ve yeni eylem planı kabul edildi.  Seçimler sonucunda İsveç Handels Sendikası’ndan Susanna Gideonsson UNI Avrupa Ticaret’in yeni başkanı oldu.

INDITEX Türkiye’de UNI ile birlikte yürütülen sendikal örgütlemenin detayları hakkında UNI Ticaret Direktörü Mathias Bolton ile görüşme yapıldı. Mathias Bolton Tez-Koop-İş Sendikası’ında INDITEX (özellikle ZARA) örgütlenmesinde faaliyet yürüten örgütlenme uzmanlarının UNI tarafından eğitilmesine yönelik projenin kısa zamanda faaliyete geçirileceğini ve bu konuda çalıştıklarını iletti.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu