Haberler

Uni Metro Küresel İttifak Toplantısı Yapıldı

Hırvatistan’ın başkenti Zagrep’de 26-27 Ekim’de düzenlenen ve işçi- işveren temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Sendikamızı Genel Sekreterimiz Hakan Bozkurt, sendika danışmanımız Emirali Karadoğan ve uzmanımız Deniz Bozdemir temsil etti.

Toplantının açılış konuşmasını Hırvatistan Ticaret Sendikası Başkanı Zlatica Stulic yaptı. Stulic, Hırvatistan’ın geçtiğimiz yıllarda birçok türbülansa şahit olduktan sonra bugünlere geldiğini, bundan sonra ekonominin ve özellikle ticaret sektörünün alanını genişleteceğini düşündüklerini söyledi.

Metro grubun Temmuz ayında resmi olarak ikiye bölünmesinin ardından yapılan ilk toplantıda, ülke güncellemeleri yapıldı. Bu bölümde toplantıya katılanlar Metro çatısı altındaki şirketlerde yürüttükleri toplu sözleşmeler, işverenle yürüttükleri sosyal diyalog çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Türkiye adına ülke güncellemesine katkı sunan Emirali Karadoğan, MediaMarkt’da imzalanan sözleşme hakkında bilgi verdi.

2014 yılında Metro Grup tarafından Beğendik’e satılan Real’in iflas süreci ve işçilerin mağduriyetleri hakkında da bilgi veren Karadoğan, işçilerin hak kayıplarının önüne geçilmesi için uluslararası dayanışma çağrısı yaptı. Toplantı katılımcıları, Real işçileriyle dayanışmalarını göstermek için “Yaşasın Real İşçileri İçin Uluslararası Dayanışma” yazan İngilizce-Türkçe hazırlanan pankartla aile fotoğrafı çektirdi.

Toplantının son bölümünde Metro Grup adına Peter Wiesenekker sorulara yanıt verdi.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu