Haberler

Yeter Artık! Ne Kader Ne Fıtrat, Bunlar Cinayet!

Hiç bir önlem almadan, hiç bir denetleme yapılmadan son derece kötü ulaşım, çalışma ve barınma koşullarında yaşayan tarım işçilerinin toplu ölümlerinden biri daha Manisa’ya bağlı Gölmarmara ilçesinde yaşandı.

Mevsimlik tarım işçilerini taşıyan açık kasa kamyonetin TIR ile çarpması sonucu 15 işçi yaşamını kaybetti. Bu olayı sıradan bir “trafikkazası”, “trafik cinayeti”, “trafik canavarı” diyerek olağanlaştırmak olanaksızdır. Yine bu cinayeti “kötü bir sürücülük”, “trafik kurallarına uymama” ya da “yanlış sollama” diye değerlendirmek de yeterli bir açıklama olmayacaktır. Bu bir iş cinayetidir. Tıpkı Soma’da olduğu gibi. Tıpkı Ermenek’te olduğu gibi. Tıpkı 31 Ekim 2014 tarihinde sabahın köründe elma toplamak üzere tarlalara giderken Isparta yollarında ölen 17 tarım işçisi kadın gibi. Bunlar kader-fıtrat değil.

Bunlar cinayet. Emeğe, insana, alınterine değer verilmediği, bilimsel değerlendirmelerle belirlenmiş önlemler alınmadığı, etkin yaptırımlar getirilmediği, suç işleyenlerin cezasızlaştırmalarla dışarı salındığı sürece daha çok böylesi katliamlara benzeyen iş cinayetleri göreceğiz. Çünkü, bugün Gölmarmara’da olan, yarın soğan, pamuk, fındık, zeytin toplamak üzere çoluk-çocuk Kozan, Salihli, Akçakoca, Polatlıya da Terme yollarına düşen tarım işçileri yaşayacaktır.

Yeter artık.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu