Manşet Haberler

Yine Sorumsuzluk, Yine Denetimsizlik, Yine Cinayet…

Sakarya Hendek’teki patlamada 4 işçi öldü, 3 kişi ise kayıp:

Yine sorumsuzluk, yine denetimsizlik, yine cinayet

Sakarya Hendek’te bulunan Coşkunlar Havai Fişek üretim tesislerinde 3 Temmuz 2020 tarihinde meydana gelen patlama, ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği sorununu yeniden gündeme getirdi.

100 tonu aştığı bildirilen kimyasalların patlaması sonucu 4 işçi yaşamını yitirirken, 3 kişi kayboldu ve 114 kişi de yaralandı. Patlama nedeniyle gerçekleşen ölüm ve yaralanmalar, işyerinde denetimlerin etkin biçimde yapılmadığını açığa çıkarttı. 

Çevresi orman ve tarımsal alanlarla kaplı bir alanda kurulmasına izin verilen havai fişek tesisinin tüm binaları güvenlik kurallarına aykırı olarak birbirlerine çok yakın yapılardan oluşurken, üretimde kullanılan patlayıcı nitelikteki kimyasalların nasıl depolandığı, yasal ve bilimsel kurallara uyulup uyulmadığı belirsizliğini korumaktadır.

Bir fabrikadan daha çok atölyelerden oluşan yapı topluluğu görüntüsü veren tesiste yaşanan patlama, çok sayıda sorunun kısa süre içinde yanıtlanmasını gündeme getirmektedir:

-Birinci derece tarım ve orman arazilerinin içinde, kırsal yerleşmelerin ve konutların bulunduğu bölgede patlayıcıların üretildiği ve depolandığı tehlikeli bir tesisin kurulmasına kimler, ne zaman, nasıl ve hangi gerekçeyle izin vermiştir?

-Üretimde kullanılan hammadde tesise nasıl getirilmekte ve nasıl depolanmaktadır? Üretim sürecinin gerçekleşmesi ile üretilen ürünlerin depolanması ve taşınması nasıl yapılmaktadır?

Tesiste önceki yıllarda birçok kez yaşanan patlamalar nasıl gerçekleşmiştir? Her patlama ardından şirketin yeni bir isimle üretimini sürdürmesi nasıl açıklanmaktadır?  

-İş güvenliği önlemleri ile genel iş denetimleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı iş müfettişleri tarafından hangi aralıklarla yapılmıştır ve denetimlerde var olan sorunlar nasıl rapor edilmiştir?

İstanbul Davutpaşa‘da 31 Ocak 2008 tarihinde bir maytap atölyesinde meydana gelen ve 21 kişi yaşamını yitirdiği patlamayı hatırlatan Coşkunlar Havai Fişek tesislerindeki patlama, tüm nedenleri ve gelişmeleriyle kamuoyuyla mutlaka paylaşılmalıdır.

Patlamada yaşamlarını yitiren tüm işçilere Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Tez-Koop-İş Sendikası

 
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu