Manşet Haberler

1 Ekim 2019 Ankara: Erişim’de Sendikal Örgütlenme Hakkı İçin Basın Açıklaması

Tez-Koop-İş Sendikası, Türkiye İş Bankası iştiraklerinden Erişim Çağrı Merkezi’nde örgütlenme çalışmalarının engellenmesine karşı 12 Eylül 2019 tarihinde İstanbul’da ve 18 Eylül 2019 tarihinde Eskişehir’de düzenlenen kitlesel basın toplantılarının ardından 1 Ekim 2019 tarihinde Ankara’da basın açıklaması yaptı.

Türkiye İş Bankası Necatibey Şubesi önünde gerçekleşen basın açıklamasında sendikalı, güvenceli ve toplu iş sözleşmeli koşullar oluşana kadar mücadeleye devam edileceği vurgulandı.

“Erişimde yaşam sendikayla mümkün” yazılı pankartın taşındığı basın açıklamasında “sendika hakkımız engellenemez” ve “Erişim sendikaya erişecek” sloganları atıldı. Toplantıya Genel Sekreter Hakan Bozkurt, Genel Eğitim Sekreteri Sebahattin Şen, Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Mustafa Kirman, Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Mustafa Barın ve Ankara 4 No’lu Şube Başkanı Levent Koç ile birlikte sendika temsilcileri ve üyeleri katıldı.

Sebahattin Şen “sendikal örgütlenmenin yoğun biçimde yürütüldüğü çağrı merkezlerinden biri olan Erişim Çağrı Merkezi’nin Ankara, İstanbul ve Eskişehir birimlerinde sürdürülen örgütlenme çalışmaları, işveren temsilcilerinin baskı ve tehditleriyle engellenmeye başlamıştır” ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti: “Sendikalı olmak uluslararası sözleşmelerle ve Anayasamızca güvence altında olan yasal bir haktır, demokratik bir haktır ve tümüyle bir özgürlüktür. Sendikal hakların kullanılmasını engellemek, kişi hak ve özgürlüklerine aykırı olduğu için Türk Ceza Kanunu’nun 118. Maddesine göre açık biçimde suçtur.”
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu