Haberler

1 Eylül Dünya Barış Günü: En Güçlü Barış Çağrısını Dile Getirme Zamanı

Dünya Barış Günü olarak kutlanan 1 Eylül, 1939 yılında Almanya’nın Polonya’yı işgal etmesiyle başlayan İkinci Dünya Savaşı’nın ilk günü.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nün kutlanmasının amacı, büyük toplumsal ve ekonomik yıkımlara yol açan; halkları birbirine düşman eden, kuşaklar boyunca sürecek kin ve intikam duygularını besleyen; şiddeti, nefreti ve kanı kutsayan savaşlara karşı duyarlılık oluşturmak, barış ve hoşgörü kültürünü güçlendirmek, geliştirmek ve pekiştirmektir.

Emperyalizme, ırkçılığa, ayrımcılığa, savaşın her türlüsüne ve iktidarların savaş çığırtkanlığına borçlu zorlu muktedirlere karşı bir çığlık olan 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde ülkemizde ve bölgemizde savaş iklimi hüküm sürmeye devam etmektedir.

Toplumsal barışa ve kardeşliğe karşı atılan kurşunlar, bombalar ve saldırılar karşısında durmak insani ve vicdani bir görevdir.

Emek örgütlerinin, meslek örgütlerinin, aydınların, ülkemiz toprakları üzerinde yaşayan tüm insanların katkısını alan, emperyalist savaşlara karşı barışı inşa etmeye dönük mücadele ve eylemsellikler vakit kaybetmeden hayata geçirilmelidir.

Dünya ve Türkiye İşçi Sınıfı, kendi tarihi, birikimi, kültürü ile sorunları çözebilecek, savaşı durduracak ve barışı inşa edecek güce, örgütlülüğe, özgür/eşit/kardeşçe yaşama iradesine sahiptir.

1 Eylül, en güçlü barış çağrısını dile getirmenin zamanıdır.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde tüm dünyada ve bölgemizde savaşların, çatışmaların, şiddetin ve terörün son bulmasını, barış ve kardeşliğin egemen olmasını istiyoruz.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu