Genel

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü: Güvenceli, Toplu İş Sözleşmeli, Özgür Gazetecilik

Her insanın güvenilir bilgiye ücretsiz erişim hakkı vardır. Hem bireysel hem de kolektif olarak gerçeğe ulaşma hakkına işaret eden bu hakkın kullanılması ise ancak özgür bir gazetecilik ile mümkündür. Özgür bir gazetecilik ve gerçeklerle donatılmış bir toplum, demokrasinin temel göstergelerinden biridir.

Ne var ki Türkiye, 2023 yılı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinde, 2022 yılına kıyasla 16 sıra birden gerilemiş; 180 ülke arasında 165. sırada yer almıştır. Ülkemizde gazetecilik mesleği işsizlik, güvencesizlik, gözaltı ve tutuklamalar, şiddet, sansür ve otosansürle anılmaya devam etmektedir. Gazetecilik susturulmaya çalışılmakta, toplumun gerçeğe ulaşmasının önkoşulu olan basın ve yayın özgürlüğü sınırlandırılmakta, bu sınırlama ölçüsünde ise demokrasinin sendelemesi kaçınılmaz hale gelmektedir.

Tez-Koop-İş Sendikası olarak tüm gazetecilerin güvenli ve güvenceli çalışma hakları ile toplu sözleşmeli sendikal haklarını; emekten, demokrasiden ve insan haklarından yana olan özgür basını savunuyoruz. Mesleğini etik değerler ve toplumsal sorumluluk bilinciyle yürüten, sendikalı ve toplu iş sözleşmeli bir çalışma yaşamı için mücadele eden tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor; 147 gündür grevde olan Sputnik çalışanı gazetecilerin onurlu direnişlerini bir kez daha selamlıyoruz.

Tez-Koop-İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu