Genel

5 Haziran Dünya Çevre Günü

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) tarafından, her yıl 5 Haziran’da kutlanan Dünya Çevre Günü’nün 2024 yılı teması “Çölleşme ve Kuraklığa Dayanıklılık” olarak belirlendi.

Araştırmalar, günümüzde gezegenimizdeki toprakların yaklaşık yüzde 40’ının bozulduğunu; bu durumun dünya nüfusunun yarısını doğrudan etkilediğini ortaya koyuyor. Geçtiğimiz yılın açık ara farkla en sıcak yıl olduğu belirtilirken acilen önlem alınmadığı takdirde, 2050 yılına kadar dünya nüfusunun dörtte üçünün kuraklık sorunuyla karşı karşıya kalacağı öngörülüyor. İklim krizi, artan gıda güvensizliği, nüfusun yerinden edilmesi, işsizlik ve biyoçeşitlilik kaybı gibi pek çok problemi de beraberinde getiriyor.

Şirketlerin ve tekellerin kontrolsüz biçimde iklim krizini körüklediği; dünyadaki en zengin yüzde 1’in en yoksul yüzde 66’dan daha fazla karbon emisyonuna neden olduğu günümüzde, iklim krizinin bedelini en ağır biçimde yoksul halklar ödüyor. En temel insan haklarından bir tanesi olan sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı her geçen yıl biraz daha kullanılamaz hale geliyor; çevre sorunlarının sorumluları olmayan işçi ve emekçiler, bu sorunlardan en çok etkilenen kesimler oluyor.

Tez-Koop-İş Sendikası olarak, iklim krizi ile sınıfsal eşitsizliklerin birbirini beslediğini, yaşayabileceğimiz ikinci bir dünya olmadığını bir kez daha hatırlıyor; “Ölü Bir Gezegende İş Yoktur” diyerek tüm sosyal tarafları emek, bilim ve doğa ekseninde önlem almaya çağırıyoruz.

Tez-Koop-İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu