Haberler

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü Kutlu Olsun

2012 yılında, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelerin girişimiyle 11 Ekim “Dünya Kız Çocukları Günü” olarak ilan edildi. Dünya Kız Çocukları Günü, kız çocuklarının cinsiyetinden dolayı maruz bırakıldığı eşitsizlik ve ayrımcılıkların önüne geçilmesi, yoksulluk, şiddet ve sömürünün ortadan kaldırılması amacını taşımakta; kız çocuklarının insan haklarından tam ve etkili biçimde yararlanmasını hedeflemektedir.

Kız çocuklarının eğitim ve sağlık başta olmak üzere sosyal haklara erişim sorunlarına dikkat çeken bu günde, Türkiye’de de bu sorunlar ortadan kaldırılmış değildir. Emek sömürüsü, erken yaşta ve zorla evlilikler, eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik hizmetlerine erişimde engeller kız çocuklarının bugün Türkiye’de karşı karşıya kaldığı ve insan hakkı ihlali niteliği taşıyan sorunlardan birkaçıdır.

Tez-Koop-İş Sendikası olarak, dünyadaki bütün çocukların dil, din, ırk, mezhep ve cinsiyet farkı gözetmeksizin insan onuruna yakışır bir yaşam sürmesi adına toplumsal sorumluluğumuzun bilincindeyiz.

Bütün kız çocuklarının Dünya Kız Çocukları Günü kutlu olsun. 
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu