Haberler

Ticaret Sektörü Sosyal Diyalog Toplantısı Brüksel’de Yapıldı

Sosyal tarafları bir araya getiren ve sendikamızın da katıldığı toplantının gündemini ticaret sektörüne ilişkin iş piyasası analizleri, dijitalizasyon, yaş çeşitliliği, işçi sağlığı gibi konular oluşturdu. 

EuroCommerce ile Uni Europa Commerce’in ortaklaşa düzenlediği “Ticaret Sektörü Sosyal Diyalog Toplantısı”, Belçika’nın başkenti Brüksel’de Albert Borschette Kongre Merkezi’nde 1 Şubatta gerçekleştirildi.

Toplantıda, Uni Europa Commerce Direktörü Laila Castaldo, Uni Europa’dan Erika Kahara, EuroCommerce’den Peter Wiesenekker’ın yanı sıra işçi-işveren kesiminden pek çok temsilci katıldı.

İşçi ve işveren kesimini bir araya getiren sosyal diyalog toplantısının ilk oturumunda, son toplantıya ilişkin değerlendirmelere yer verildi.

Danışmanlık Şirketi IDEA’nın yürüttüğü “Ticaret Sektöründe İş Piyasası Analizi” başlıklı rapora ilişkin sunumda ise Avrupa Birliği işgücünün yüzde 15’ini ticaret sektörünün oluşturduğu, bu rakamın da yüzde 4 toptan ve yüzde 11 perakende sektörü olarak ayrıştığı üzerinde duruldu.

Rapordaki en çarpıcı sonuçlarda biri, 2008 yılında yaşanan ekonomik krizin toparlanma süreci içinde “iyi eğitim görmüş/kalifiye” işçi istihdamında artış yaşanması, buna karşılık “vasıfsız” işçi işsizliğinin artması olarak kaydedildi.

EuroCommerce ile Uni Avrupa’nın birlikte yürüttüğü “Toptan ve Perakende Sektöründe Fiziksel ve Psiko-sosyal Riskler” Projesi, ticaret sektöründe yaş çeşitliliği, dijitalizasyon ve sosyal etkileri de toplantıda ele alındı.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu