Genel

12 Aralık Dünya Mağazacılar Günü: Birlikte Değiştirebiliriz

Büyük mağaza ve marketlerin son moda kıyafetleri ve diğer ürünleri vitrinleri süsleyerek alıcıların beğenisine sunulurken; süslü vitrinlerin ardında uzun saatlerle ve yetersiz molalarla, yoğun iş yükü altında, güneş ışığı görmeden, saatler boyu ayakta ve yüksek sese maruz kalarak, izin günlerini seçemeden emek harcayan mağaza emekçileri bulunuyor.

Araştırmalar, bu bedensel yükün yanında; sürekli müşteri memnuniyeti nedeniyle stresli çalışma ortamında, Mobbing, baskı ve güvencesizlik üçgeninde duygusal emek sarf eden market-mağaza emekçilerinin, Türkiye’deki işkolları arasında “en mutsuz çalışanlar” olduğunu gösteriyor.

Bu tabloyu birlikte değiştirebiliriz:

Aralarında Türkiye’den iki şirketin de yer aldığı dünyanın en büyük 250 perakende şirketinin yalnızca 2021 yılında elde ettiği gelir 5,11 trilyon dolara yükselmişken; genç ve ucuz emek olarak görülen, emekleri değersizleştirilen ve haklarına el konan market ve mağaza emekçilerinin, sağlıklı, güvenlikli, güvenceli ve huzurlu çalışma ortamlarında; toplu iş sözleşmesi kapsamında ekonomik ve sosyal haklarla donatıldıkları koşullarda çalışmalarının sendikalaşmaları ile mümkün olduğunu biliyoruz.

Değerli market ve mağaza emekçisi arkadaşlarımız:

Kuruluş yılları Sümerbank mağaza çalışanlarına dayanan Tez-Koop-İş Sendikası 61 yıllık köklerini unutmamıştır. Uluslararası markaların hâkim olduğu zincir mağazalar ve özel sektör perakende zincirlerinde örgütlenmeye; örgütlendiği işyerlerinde üyelerinin hak ve çıkarlarını koruyarak geliştiren toplu iş sözleşmelerine imza atmaya devam etmektedir.

Mağaza emekçilerinin en köklü ve mücadeleci sendikası olan Tez-Koop-İş olarak gününüzü kutluyor; tüm market ve mağaza emekçilerinin insan onuruna yakışır bir çalışma yaşamına ve yaşanabilir ücret düzeylerine kavuşmaları için sendikalı olmanın önemini bir kez daha vurguluyoruz.

Tez-Koop-İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu