Haberler

12 Eylül 1980 Askeri Darbesi Demokrasinin Kalbine Saplanmış Bir Hançerdir

 data-lazy-src=

Ekonomik, siyasal ve sosyal etkilerini günümüze kadar farklı boyutlarda somut olarak gösteren askeri darbe ile ülke yönetimi 5 kişilik faşist cuntanın eline geçti. Askeri cunta parlamento ve tüm siyasal partileri kapatırken; sendikaları ve demokratik kuruluşları yasakladı, yöneticilerini sorgusuz-sualsiz tutuklattı.

Cuntanın işbaşına gelmesiyle uygulanmakta olan tüm grevler yasaklandı, toplu sözleşme görüşmeleri askıya alındı, kıdem tazminatı hakkına sınırlama getirildi, ücret ve sosyal hak ödemeleri kısıtlandı, onbinlerce işçi işten atıldı; kitaplar, yayınlar toplatıldı, yakıldı, yasaklandı; çok sayıda gazete belirli sürelerle yayından men edildi, yüzlerce gazeteci ve yayın yöneticisi tutuklu-tutuksuz yargılandı; yüzbinlerce insan gözaltına alındı; gözaltına alınan ve tutuklanan hemen tüm insanlar günlerce ve hatta aylarca ağır işkencelerden geçirildi, birçoğu sakatlandı ve 49 kişi idam edilerek öldürüldü.

12 Eylül askeri cuntasının yarattığı faşizan uygulamalar ortamında demokratik yorum, değerlendirme ve tepkilere olanak tanınmaksızın, baskı ile 1982 Anayasası  kabul ettirildi.

1982 Anayasası ile oluşan tüm siyasal sistem ve düzenlemeler genel etkisini günümüze kadar taşıdı. 12 Eylül 2010 tarihinde gerçekleştirilen Anayasa oylamasında 12 Eylül darbecilerine yargı yolunun açılmış olması bu durumu değiştirmedi. Yine son olarak 16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen anayasa referandumunda aksamalarla da olsa sürdürülen demokratik parlamenter sistemin yerine getirilen  “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”, demokrasinin güçler ayrılığı ilkesini yok eden düzenlemelere olanak tanıdı. Anayasada yapılan bu düzenlemeler ülkemiz açısından demokrasinin ortadan kaldırıldığı, buna karşılık totalitarizm tehditini kalıcılaştıran hukuksal bir yapı oluşturdu.

12 Eylül Askeri Darbesi’nin 39. yılında, askeri olsun ya da olmasın tüm darbeleri şiddetle kınıyor; demokrasinin tüm ülkemizde güçlenmesi için her türlü özveriyi temel bir yurttaşlık görevi olarak görüyoruz.

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu