Haberler

19 Mayıs 1919’un 100. yılında Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu’nun 19 Mayıs 2019’un 100. Yılı ve Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle basına ve kamuoyuna açıklaması:

 width=

Altı yüzyıl üç kıtada egemenliğini sürdüren Osmanlı İmparatorluğu, 1914-1918 yılları arasında süren 1. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrıldı. Yüzbinlerce insan ya savaş cephelerinde ya da açlık, yoksulluk ve hastalıklardan yaşamlarını yitirdi; milyonlarca insan yerinden-yurdundan kovularak, sürgünlüğe, göçmenliğe mahkum edildi.

Birinci Dünya Savaşını kazanan İngiltere, Fransa ve İtalya başta olmak üzere emperyalist ülkeler ve onlarla birlikte hareket eden Yunan Krallığı, savaşın hemen ardından Osmanlı topraklarını paylaşmak üzere işgale başladı. Başkent İstanbul İşgal Ordularının kontrolüne geçerken, Güney illerinde Fransız ve İtalyan işgali yayılmaya başladı. Ve 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’e,  Yunan askerleri ayak bastı. 

Farklı ülkelerden yaklaşık 200 bin askerin Osmanlı topraklarını işgale başladığı belirsizliklerle dolu böylesi karanlık bir ortamda 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a gelen Mustafa Kemal Paşa, Anadolu direnişini başlatırken, Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan Kurtuluş Savaşının ilk adımını attı.

100 yıl önce gerçekleşen bu ilk adım, kurtuluşun ilk adımı olmasının yanında, Cumhuriyetimizin kuruluşunun ve bağlı olarak çağdaşlaşmanın, toplumsal gelişmenin ve ülkemizin ilerlemesine neden olan köklü dönüşümlerin de ilk adımıdır.

Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı olan 19 Mayıs 1919’un 100. yılında, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını sonsuz saygı ve sevgiyle anıyoruz.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu