Eylemler

1987 VE 1989 MİGROS GREVCİLERİ İLE ANLAMLI BULUŞMA

Sendikamız tarafından hazırlanan Tez-Koop-İş Sendikası Tarihi adlı belgesel çalışması kapsamında 1987 ve 1989 Migros grevcileri bir araya geldi. İstanbul Maltepe’de bir araya gelen sendikamız eski üyeleri hasret giderdi. 12 Eylül Askeri Darbe döneminin izlerinin büyük ölçüde yaşandığı ve sendikal harekete baskı uygulamalarının sürdürüldüğü 1987 yılında 132 gün, 1989 yılında ise 15 gün süren Migros grevi sürecindeki işçiler yıllar sonra sendikamız tarafından yapılan bir organizasyonla tekrar bir araya geldi.

Migros grevcilerinin buluşması Genel Sekreterimiz Hakan Bozkurt tarafından yapılan konuşmayla başladı. Bozkurt, sendika tarihine damga vuran bir grevi gerçekleştirenlerle bir araya gelmekten onur duyduklarını belirtti. Migros grevinin sendika tarihi açısından önemine değinen Hakan Bozkurt, belgesel çalışmalarından bahsetti.

Buluşmaya Genel Mali Sekreter İsmail Aydın, Genel Yönetim Kurulu üyesi ve İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı Cemal Kement, İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Nejla Önder, Gebze Şube Başkanı Engin Şevket Şimşek, Genel Eğitim Danışmanı Volkan Yaraşır, sendikamız uzmanı Mustafa Özgen katıldı. Buluşmaya katılan eski üyelerimiz Migros grevi günlerini ve o dönem yaşadıklarını belgesel ekibine anlattı.

Belgesel çalışmalarımız daha sonra Migros grevi döneminin İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Aynur Karaaslan’ın evini ziyaretle devam etti. Karaaslan, Migros grevinin örgütlenme sürecini ve yaşanan zorlukları belgesel ekibimize anlattı.Haberin fotoğrafları için tıklayınız
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu