Genel

26-30 Haziran Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası

Yaşamlarımızı güvenli kılmak için yurt genelinde gece gündüz çalışan özel güvenlik sektörü emekçilerinin 26-30 Haziran Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftasını kutluyoruz.

Bu haftayı yalnızca kutlamakla yetinmiyor; özel güvenlik görevlilerinin çalışma koşullarından kaynaklanan sorunlarına dikkat çekmeyi de sorumluluk kabul ediyoruz:

  • Güvenlik görevlileri, kimlik kartı yenileme işlemlerinin bedelini kendileri karşılamak zorunda kalıyor.
  • Kimlik kartı yenileme işlemlerini gerçekleştiremedikleri takdirde, istihdam ilişkisine son veriliyor.
  • Güvenlik görevlileri, kimlik kartı yenileme eğitimi, yazılı sınav ve atış sınavı süresince idari izinli sayılmıyor.
  • Yüz kızartıcı suçlar hariç ceza almaları durumunda, iş ilişkisinin sürdürülme olasılığı olması halinde dahi başka bir işte çalıştırılmıyor.
  • Sağlık durumları, görevlerinin gereklerini yerine getirmelerine izin vermediği hallerde dahi unvan/görev değişikliği hakları tanınmıyor; mevcut durumuna uygun başka bir işte görevlendirilmiyor.

Tez-Koop-İş Sendikası olarak, özel güvenlik görevlilerinin çalışma hayatında karşı karşıya bırakıldıkları tüm bu sorunların çözümünde sendikal örgütlülüğün önemini bir kez daha vurguluyoruz. Tüm özel güvenlik sektörü emekçilerini ekonomik ve sosyal haklarını iyileştirmek için sendikalı olmaya; tüm sendikaları ise özel güvenlik sektörü emekçilerinin hak ve taleplerini daha güçlü savunmaya çağırıyoruz.

Tez-Koop-İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu