Genel

28 Nisan İş Kazalarında Yaşamını Kaybeden İşçileri Anma Günü: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!

Uluslararası sendikalar tarafından “İş Kazalarında Yaşamını Kaybeden İşçileri Anma Günü” olarak kabul edilen 28 Nisan, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından ise “Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü” adıyla anılıyor.
28 Nisan’da dünyanın dört bir yanındaki sendikalar, her yıl savaşlarda olduğundan daha fazla sayıda işçinin, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini, yaşamını yitirenlerin birer rakamdan ibaret olmadığını hatırlamak için birleşiyor; işyerlerini daha güvenli hale getirmek için tüm işçileri sendikalaşmaya çağırıyor.
Ülkemizde bilimsel ölçütlerden hareket edilerek kamusal bir işçi sağlığı ve güvenliği sisteminin halen yaşama geçirilmemiş olmasının sonuçlarını, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi raporları gösteriyor. Türkiye’de 2023 yılında 1932 işçi, 2024 yılının ilk üç ayında ise en az 425 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirirken; İliç’te yaşanan katliamda göçük altında kalan emekçi kardeşlerimizin cenazelerine dahi ulaşılamıyor. İş cinayetlerinin esas sorumluları yargılanmıyor; devlet gerekli denetimleri yapmıyor, şirketler gerekli önlemleri almıyor. Tüm bunlar, insan yaşamının sermaye tarafından ne kadar değersiz görüldüğünü ortaya koyuyor.
Tez-Koop-İş Sendikası olarak 28 Nisan İş Kazalarında Yaşamını Kaybeden İşçileri Anma Günü’nde, iş cinayetlerinde yaşamını yitiren tüm işçileri saygıyla anıyoruz. İşyerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanmasının bir tercih değil zorunluluk ve temel bir insan hakkı olduğunu belirtiyor; sağlıklı ve güvenli çalışma ortamları için mücadelemizi büyütmeye devam ediyoruz.
Çalışırken ölmek istemiyoruz!

Tez-Koop-İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu