Haberler

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından 1994 yılında kabul edilen; o tarihten bu yana eğitim emekçilerinin tüm dünyada ortaklaşan sorunlarına karşı hak ve taleplerini gündeme getirdiği gündür. Belirtmek gerekir ki 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, bir kutlama günü yanında eğitim emekçilerinin uluslararası birlik, dayanışma ve mücadelesinin simgesidir.

Bugün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de eğitim sisteminin ana aktörü olan öğretmenler, mesleğe giriş başta olmak üzere emeklilik sürecine değin pek çok sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Bugün Türkiye’de ataması yapılmayan 700 bini aşkın öğretmen bulunmaktadır. Görevi başında olanlarsa çalışma yaşamı boyunca farklı düzey ve biçimlerde ayrımcı ve eşitsiz uygulamaları deneyimlemektedir.

Oysa Türkiye’de 18 milyon öğrencinin eğitim hakkından tam ve etkin biçimde yararlanması da bir milyona yakın öğretmenin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine bağlıdır. Bu bağlamda yine UNESCO ve ILO tarafından 5 Ekim 1966’da kabul edilen ve Türkiye tarafından da imzalanan Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı, tam ve eksiksiz biçimde hayata geçirilmeli; öğretmenlerin mesleki, sosyal, ekonomik ve özlük hakları tanınmalıdır. Zira eğitim emekçilerinin esnek, güvencesiz ve angarya çalışmaya zorlandığı; sosyal güvencenin, sendikalı ve toplu iş sözleşmeli çalışma yaşamının sağlanmadığı bir eğitim sisteminin başarılı olmasının imkânı yoktur.

Tüm olumsuzluklara rağmen dünyanın dört bir yanında görev yapan, bugünü geleceğe taşıyan, çocukların ve gençlerin hayatlarına dokunarak yarını inşa eden öğretmenlerin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz.

 
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu