Haberler

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun

Tam bir buçuk asır önce 8 Mart 1857’de New York’lu kadın dokuma işçilerinin sömürüye,
baskıya, zulme, haksızlığa, eşitsizliğe karşı başlattıkları başkaldırı ile yaktıkları ateş bugün 
kadınların avuçlarında yanmaya devam ediyor.
Elele tutuşmanın zamanıdır.
Dünyayı saracak o yangın için yürekleri birleştirmenin zamanıdır.
“Ben varım” demek için,
yaşamın ve mücadelenin yarısıyım demek için ses çıkarmanın zamanıdır.

Kadının maruz kaldığı cinsiyetçi ayrım din, dil, renk, sınıf tanımadan bütün toplumlarda görülüyor. Dünyanın diğer coğrafyalarında da kadınlar şiddete, adaletsizliğe, sömürüye uğruyor, acılar yaşıyor. Erkek egemen kapitalist sistem içinde sömürülüyor, metalaştırılıyor ve eziliyor.

Bulunduğumuz coğrafyada, hemen yanı başımızda katledilen, bombalanan, tecavüze uğrayan, aşağılanan kadınların ve çocukların çığlıkları bu gün her zamankinden daha fazla yükseliyor.

İçinde bulunduğumuz dünya ne yazık ki hâlâ baskı, zulüm ve şiddetle yoğrulmaya çalışılmaktadır. ABD‘nin Ortadoğu‘da egemen kılmaya çalıştığı savaş ortamında en çok kadınların çığlığı çınlamakta kulaklarımızda. Önceki gün Afganistan‘da, dün Irak‘ta, Filistin‘de, bugün Suriye’de… Ortadoğu coğrafyasının bir parçası olan ülkemizde de ABD icazeti ile yapılan operasyonlar, halkların birbirine karşı kışkırtılması, ırkçılığın yükseltilmesi, kimliği, dili, inancı farklı olanlara tahammül edememe hâli bu topraklarda da en çok kadınları ağlatıyor, yoksunlaştırıyor, ötekileştiriyor…

Ucuz ve güvencesiz işgücü olarak görülen kadın emeği değerini bulmuyor, kadınlar sürekli olarak şiddete maruz bırakılarak sindirilmek isteniyor.

Kadınlar dünyanın, yaşamın ve mücadelenin yarısı. İşçi, işsiz, öğrenci, genç, yaşlı, emekli, tüm kadınlar aynı zamanda dünya halklarına ve kadın kimliğine dayatılan tüm oyunların oyuncusu, figüranı, seyircisi, ışıkçısı, kostümcüsü… Bu oyunu bozabilecek yegâne güç olan kadınların başka bir dünya yaratma mücadelelerini destekliyoruz.

Tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.

Genel Yönetim Kurulu
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu