Haberler

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun

Tüm dünyada toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, dışlanmışlığa, soyutlanmaya ve sömürüye karşı simgesel günlerden biri olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, toplumsal sorunlara duyarlı tüm sendikalar ve demokratik örgütler için çok önemli bir mücadele günüdür. Çünkü dünya kadınlarının tüm bölgelerde ve ülkelerde yüzyıllar içinden günümüze taşınan ekonomik ve sosyal sorunlarının durarak ve susarak çözümlenmesi olanaksızdır. Tam tersine sorunların çözümlenmesi doğrultusunda sürekli duyarlılık, kararlı tutum, inatçı ve dirençli bir yaklaşım zorunludur.

Dünyanın yarısını oluşturan kadınlar, kırda, kentte, evde, okulda, tarlada, büroda, fabrikada ve sokakta yani farklı toplumsal alanlarda kimi zaman çok keskin zıtlıklarla, kimi zaman esnek ve zayıf geçişli eşitsizliklerle karşı karşıya bulunuyor. Onların yasal hakları kısıtlanıyor; toplumsal etkinliklere katılımı dolaylı veya dolaysız biçimde engelleniyor; farklı biçim ve düzeylerde şiddet uygulamalarıyla, kanla, zorla ve nefretle karşı karşıya kalıyor; çalışma ve sosyal güvenlik haklarından yoksun bırakılıyor; dışlanıyor, soyutlanıyor ve sömürülüyor. Sorunlarının önemli çözüm platformlarından olan siyasal örgüt ve yapıları ile kamu yönetimlerinden dışlanan kadınlar, dar toplumsal alanlarda sınırlandırılarak etkisizleştiriliyor.

Ancak tüm dünya kadınlarının yaşanan sorunlara karşı örgütlü tepki ve direnişleri günümüzde çok daha ileri boyutlarda gelişmektedir. Artık kadınlar, toplumsal eşitsizliklerin ortadan kaldırılması doğrultusunda dünden çok daha ileri konumlardadır.

Her 8 Mart, bu olumlu gelişmeyi daha ileri aşamalara taşıyacak yeni bir birikim oluşturabildiği sürece anlamlıdır. Çünkü kadınların toplumsal sorunlarının ortadan kaldırılması ya da çözümlenmesi zorunluluğu, insanlığın günümüzdeki en önemli önceliklerinden biridir.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün ayrımcılığın, dışlanmanın ve eşitsizliğin olmadığı bir dünya umudunu daha da güçlendireceğine ve 8 Mart 1857’de başlatılan mücadele geleneğine yeni boyutlar kazandıracağına inanıyor ve güveniyoruz.

TEZ-KOOP-İŞ SENDİKASI 
GENEL YÖNETİM KURULU
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu