Manşet Haberler

Adana 1 Nolu Şube’de İşyeri Sendika Temsilcilerine Sosyal Güvenlik Eğitimi

Sendikamız Adana 1 Nolu Şube işyeri sendika temsilcilerine yönelik eğitim semineri 30 Temmuz 2019 günü Türk-İş Adana Bölge Temsilciliğini Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Sosyal güvenlik haklarının somut örneklerle anlatıldığı semineri sosyal güvenlik uzmanı Mustafa Balkız sundu.  Seminere Genel Eğitim Sekreteri Sebahattin Şen, Genel Başkan Danışmanı Mehmet Babadağ, Adana 1 Nolu Şube Yönetim Kurulu üyeleri, Şubeye bağlı Migros, Carrefoursa, Media Markt, Mersin Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi,  TMO, TASİŞ ve Devlet Malzeme Ofisi’nin de aralarında bulunduğu yaklaşık 140 işyeri temsilcimiz katıldı.

Temsilci eğitim seminerinin açılışını yapan Adana 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Oğuz temsilcilere ve üyelere yönelik eğitim seminerlerinin önemine değinerek, eğitim seminerlerinin artarak sürdürüleceğini söyledi.

Seminerde konuşan Genel Eğitim Sekreteri Sebahattin Şen, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik, sosyal ve siyasal süreçlerin tüm demokratik örgütlere ve özellikle sendikalara özel görevler ve sorumluluklar yüklediğini belirterek özetle şunları söyledi:

Ekonomik krizin ekonomik ve sosyal yaşantımızı alt-üst ettiği bir ortamda, işsizliğin kırları ve kentleri sarması, gerçek enflasyon rakamlarının hızla yükselmesi, ücretlerimizi ve parasal sosyal haklarımızı sürekli olarak eritirken aynı zamanda her sendikalı işçi açısından önemli olan toplu iş sözleşmesi  kazanımlarını da açık biçimde tehdit etmektedir.

Günümüzde en önemli tehdit olarak ortaya çıkan ekonomik krizin etkilerine karşı direnç göstermek, haklarımızı korumak ve geliştirmek için tüm işçilerin sendikalarına daha çok sahip çıkmak, üye sendika ilişkisini daha güçlü biçimde yaşama geçirmek ve bu yolda kararlılık göstermek zorundayız.

Sendikal eğitim, hakları ve kazanımları korumak ve geliştirmek için zorunlu bir etkinliktir. Bunun yanında sendikal eğitim, sendikada birliği, gücü oluşturmanın da zorunlu bir ön koşuludur.

Sendikamız yeni dönemde  sendikal eğitimlere farklı biçimlerde boyut kazandırmayı zorunlu görmektedir. Düzenlenen bu eğitim toplantısı izleyen süreçlerde farklı içeriklerle ve daha geniş katılımlarla yenilecektir ve tekrarlanacaktır.

Amacımız, sendikal bilinç ve bilgi düzeyini daha da yükseltmek, sendikal birliği ve dayanışmayı güçlendirerek, sendikamız Tez-Koop-İş’in gelişmesini yeni boyutlara yükseltmektir.”

Semineri sunan sosyal güvenlik uzmanı Mustafa Balkız,  sosyal güvenlik haklarının tüm toplum kesimlerini kapsaması gerektiğini belirterek işçilerin yasal haklarına ilişkin somut bilgiler aktardı.

Adana 1 nolu Şube İşyeri temsilcilerine yönelik eğitim seminerinin son bölümü güncel sendikal sorunların değerlendirildiği karşılıklı soru-yanıt biçimde devam etti.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu