Manşet Haberler

Antalya’da 8 Mart Etkinliği ve “Yüzleşme” Belgesel Gösterimi

Tez-Koop-İş Sendikası Antalya Şubesi, 10 Mart 2020 tarihinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü konu edinen ve “Yüzleşme” belgeselinin gösterildiği bir etkinlik düzenledi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Kültür ve Sanat Vakfı’nda düzenlenen toplantıya Tez-Koop-İş Sendikası Antalya Şubesi Başkanı Barış Özdemir, Şube Yönetim Kurulu Üyeleri ve sendika üyeleri katıldı.

Etkinlikte belgesel gösteriminden önce Avukat Pınar Dinç 8 Mart’ın tarihini ve kadın mücadelesine katkılarını; Avukat Yelda Koçal ise Dünya’da ve Türkiye’de güncel kadın mücadelelerini ve Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi)’ni değerlendiren sunumlar yaptı.

Toplantı, Tez-Koop İş Antalya Şube Kadın Çalışma Kurulu Üyesi Suna Günay’ın açılış konuşmasıyla başladı. Günay, konuşmasında 8 Mart’ın alışveriş çılgınlığı günü değil anılması gereken bir gün olduğunu vurguladı. Konuşmasını etkinlik programını aktararak bitiren Günay sözü ilk konuşmacı Avukat Pınar Dinç’e bıraktı.

Pınar Dinç sunumunun birinci bölümünde dünyadaki ekonomik ve siyasi koşulları anlatarak 8 Mart’a giden dinamiklerden ve yaşanan olayların tesadüf olmadığından bahsetti. Sunumunun devamında ise 8 Mart’ın dünyada yarattığı kazanımlar üzerine derinlemesine bir analizde bulundu. Sunumunun ikinci bölümünde ise kadınların çalışma hayatındaki yasal hakları üzerine bir çerçeve çizerek anlatımını bitirdi. Sunumunu soru cevapla sonlandırdı.

Etkinliğin ikinci bölümünde konuşan Yelda Koçak, konuşmasının ilk bölümünde medyada çok yer bulmayan başlıkları değerlendirdi. Sunumunun ikinci bölümünde ise İstanbul Sözleşmesi’nin içeriği ve 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu’nun İstanbul Sözleşmesi ile ilişkisi üzerine kapsamlı bir anlatımda bulundu. 

Sunumların ardından meme kanserine ve kanserin toplumsal etkilerine dikkat çeken “Yüzleşme” belgeseli gösterildi ve yönetmen Nejla Demirci ile söyleşi yapıldı. Nejla Demirci, Türkiye’de kanser olmanın özellikle bir kadın olarak oldukça zorlu bir süreç olduğunu vurguladığı konuşmasında dayanışmanın gerekliliğinin altını çizdi.

 
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu