Haberler

Antalya’da Çocukları Bilimle Buluşturan Etkinlik

Tez-Koop-İş Antalya Şubesi tarafından üyelerin çocuklarına yönelik etkinlik, 25 Nisan’da gerçekleşti. Astronomlar Kadir Uluç ve Murat Koçak ile Biyolog Prof. Dr. Ali Demirsoy’un katıldığı etkinlikte hem çocuklara hem de ailelerine hitap eden sunumlar yapıldı.

 width=

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla gerçekleştirilen etkinlik sendikamızın örgütlü olduğu Tübitak Ulusal Gözlemevi (TUG) çalışanlarının katkılarıyla gerçekleştirildi.  Etkinlik öncesinde Prof. Dr. Ali Demirsoy ile tesislerin gezilmesinin ardından 18.30’da etkinlik başladı.

Üyelerimizin aile ve çocuklarından oluşan yaklaşık 70 kişinin katıldığı etkinlik, Antalya Şube Başkanı Barış Özdemir’in yaptığı açış konuşması ile başladı. Özdemir konuşmasında etkinliğin önemine ve etkinliği düzenleme amaçlarına vurgu yaptı. 23 Nisan’a yönelik olması nedeniyle etkinliğin çocukların merak duygusunu geliştirmeyi amaçladığını, sorgulayan bir neslin toplum için ne kadar önemli olduğunu belirterek etkinliğe katılan çocukları soru sormaları konusunda teşvik etti.

 width=

Güneş Sistemimiz

Özdemir’in ardından söz alan astronom Kadir Uluç güneş sistemi konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunu zengin görsellere sahip bir projeksiyon ile destekleyen Uluç, çocuklara keyifli ve meraklarını arttıran anlar yaşatarak, kafalarında daha fazla sorularla ayrılmalarına katkıda bulundu.

 width= 

Hepimiz YıldızTozuyuz

Uluç’un ardından “Hepimiz Yıldız Tozuyuz” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Ali Demirsoy, söze çocuklara müzik ve spor dışında akıllarına gelebilecek her şeyi sormalarını önererek başladı. Evreni oluşturan elementlerden, bunların nasıl oluştuğundan, aynı elementlerin insanları ve tüm doğayı oluşturduğundan bahseden Demirsoy, sunumunu yaşadığımız dünyaya sahip çıkmanın gerekliliğini vurgulayarak bitirdi.

Demirsoy yaptığı sunumun ardından okul müfredatlarından çıkartılan Evrim gerçeklerini anlatan “Evrim” kitabını çocuklara hediye ederek kitapları imzaladı.

Teleskopla Uzay Gözlemi

Havanın kararması ile birlikte kurumun bahçesinde yer alan Bilim Toplum Proje Teleskopu (BİTOM) kullanılarak çocuklar ile gökyüzü gözlemi yapıldı. Astronom Murat Koçak ve Astronom Yücel Kılıç eşliğinde yapılan gözlemde çocuklar ve aileleri gökyüzündeki cisimleri teleskop yardımıyla gözlemledi. Koçak ve Kılıç’ın teleskopun başında çocukların ve ailelerinin sorularını yanıtlamasıyla etkinlik sonlandırıldı.

 width=
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu