Haberler

Artık Yeter!

2008 Davutpaşa Maytap Atölyesi, 21 İşçi
2009 Bursa Mustafakemelpaşa Bükköy Madencilik, 19 İşçi
2010 Zonguldak Karadon TTK Madeni, 30 İşçi
2011 Ankara Ostim ve İvedik Sanayi Bölgesi, 17 İşçi
2012 Adana Kozan Gökdere Köprü Barajı, 10 İşçi
2012 İstanbul Esenyurt AVM, 11 İşçi

Yılın her günü işçiler ölüyor.

Taşeronlaştırma, esnek ve güvencesiz çalıştırma, kayıt dışı çalıştırma, düşük maliyetli yüksek kar hırsı, yılın her günü işçi öldürüyor.

Sermaye yanlısı iktidar bir yandan taşeron, esnek, güvencesiz çalıştırmayı yasalaştırırken diğer yandan “güzel öldüler”, “kader”, “mukedderat” diyerek alay ediyor, işçi ölümlerine razı gelmemizi istiyorlar.

Yanan, boğulan işçilerin toprağı kurumadan bir iş cinayeti haberi de Erzurum’dan geldi. TEDAŞ İşçisi 5 kardeşimiz Aşkale Karasu 2. Baraj Göleti’nde can verdi. Arama kurtarma çalışmalarının yavaşlığını protesto eden işçi ve yakınlarına polis göz yaşartıcı gaz sıktı.

Bizler Erzurum’daki işçi kardeşlerimizin acısını paylaşamadan bir işçi cinayeti daha Tuzla’da yaşandı. Tuzla Ada Tersanesinde meydana gelen patlamada 2 işçi kardeşimiz daha öldü. Patlamaya ilişkin ayrıntılar henüz basına yansımadı.

 

18. yy vahşi kapitalizm koşullarının iktidar eliyle yasalaştırıldığı son 10 yılda işçi ölümleri dur durak görmüyor.

İşsizlik, yoksulluk ve sefalet koşullarında sendikasız, güvencesiz, esnek, kayıt dışı çalışmaya mecbur bırakılan işçi sınıfı her gün ölüyor. İşçi ocaklarına her gün ateş düşüyor.

Sendikasız, esnek, güvencesiz, taşeron çalışma yasalarını torbalara doldurarak bir gecede çıkaranlar, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasını 2006 yılından beri oyalıyorlar. İş sağlığı ve güvenliğini piyasa koşullarına terk ederek işçi ölümlerine ortak oluyorlar.

Artık Yeter!

Sorumluları cezalandırmayanlar, işçileri 18. yy vahşi kapitalizm koşullarına terk edenler yaşanan cinayetlere ortaktır. Bu kanlı ortaklığa son verin.

Ölen işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve emek dostlarına başsağlığı dileriz
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu