Haberler

“Asgari Ücret, Bir Kez Daha Açlık Ücreti Oldu”

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu Adına Genel Başkan Haydar Özdemiroğlu’nun basına ve kamuoyuna açıklaması:

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün yaptığı toplantının ardından 2019 yılı için asgari ücretin net 2 bin 20 TL olarak kararlaştırıldığını açıkladı.

Son 1 yıl içinde ekonomide yaşanan kriz koşulları değerlendirildiğinde açıklanan asgari ücret, Türk-İş’in her ay açıkladığı “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”na göre “açlık sınırı”nda kalmaktadır. Bu nedenle belirlenen asgari ücret, satın alma gücü yönünden yaklaşık 7 milyona ulaşan asgari ücretli için yeterli olmaktan uzak bir ücrettir.

Enflasyon oranının yüzde 25’lere, temel gıda, akaryakıt, iletişim, kamu hizmetleri gibi temel tüketim ve harcamalardaki artışın yüzde 50’lere dayandığı; yalnızca 1 yıl içinde TL’nin Dolar karşısında yaklaşık yüzde 30 değer kaybettiği düşünülürse, ekonomik krizin tüm yükünün bir kez daha işçilerin üzerine yıkıldığı somut olarak görülecektir.

Milyonlarca işçinin üzerindeki ağır ekonomik yükün azaltılması için somut önlemlerin alınması zorunludur. Bunun için ücretlilerin gelir vergisi azaltılmalı, asgari ücretten vergi alınmasına son verilmeli; elektrik, doğalgaz, ulaşım, iletişim, akaryakıt, su fiyatları başta olmak üzere kamusal mal ve hizmetlere yapılan yüksek oranlı  zamlar geri alınmalıdır.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu