Haberler

Asgari Ücret İnsan Onuruna Yakışır Düzeyde Belirlenmelidir

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, 2018 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri devam etmektedir. Milyonlarca insanı ilgilendiren asgari ücret önümüzdeki günlerde belirlenecektir.

Geçtiğimiz hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yapmış olduğu araştırmaya göre Türkiye’deki çalışan sayısı, stajyer ve kursiyerler dışarıda bırakıldığında, 14 milyon 547 bin 574’dur. Toplam çalışanların yüzde 40,3‘ü yani 5,8 milyonu, asgari ücretle çalışmakta, yüzde 42,7’si ise asgari ücretin iki katı kadar ücret almaktadır. Buna göre çalışanların yüzde 83’ü (12 milyon kişi), bin 404 ile 2 bin 808 TL arasında değişen ücretlerle çalışmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yayınladığı araştırma da göstermektedir ki asgari ücret zammı, aileleriyle birlikte milyonlarca insanı doğrudan ilgilendirmektedir. Asgari ücret hesaplanırken işçi aileleri de hesaba katılmalıdır. Açlık ve yoksulluk sınırının altında çalışan asgari ücretlilerden fedakârlık beklenmemelidir.

Türkiye’nin üçüncü çeyrek büyümesinin yüzde 11,1 olarak açıklandığı, enflasyon oranının yüzde 13’leri bulduğu dönemde asgari ücrete yapılacak zam oranı, bu oranların gerisinde bırakılmamalıdır. Ülke ekonomisi büyüyor ise çalışanlar da bundan mutlaka payını almalıdır.

Tez-Koop-İş Sendikası 
Genel Yönetim Kurulu
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu