Haberler

Askeri Darbe Girişiminin Engellenmesi Demokrasinin ve Özgürlüklerin Güvencesidir

Türkiye 15 Temmuz 2016 tarihinde, askeri bir darbe girişimini ile sarsıldı. Doğrudan ülke yönetimini kanla ve zorla ele geçirmeyi hedefleyen bu askeri kalkışma sonucu çok sayıda asker ve sivil yaşamını yitirirken, Cumhuriyetimizin kuruluşunu gerçekleştiren Türkiye Büyük Millet Meclisi, tarihinde ilk kez bombalandı. Bulvarlar, caddeler, sokaklar güvenilmez alanlar duruma getirildi.

Ancak darbe girişimi, başarıya ulaşamadı, engellendi.

Burada bir kez daha vurguluyoruz: Demokrasiyi, özgürlükleri, hakları ve toplumsal dayanışmayı ortadan kaldıracak; ülkeyi onyıllarca geriye götürecek olan darbeler, gerekçesi ve kaynağı ne olursa olsun hiçbir biçimde kabul edilemez.

Darbe girişiminin engellenmesini büyük bir sevinç ile karşılarken demokratikleşme sürecinin kesintiye uğratılmaksızın geliştirilmesini; insan haklarına ve demokrasiye dayalı hukuk devleti ilkelerinden asla vazgeçilmemesini; demokrasimizin kişi ya da dar grup egemenliği anlamına gelen otokrasi ile yara almamasını istiyoruz ve bekliyoruz.

15 Temmuz 2016 tarihli askeri darbe girişimine karşı çıkarken yaşamını yitiren tüm insanlarımıza Allah‘tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Tez–Koop–İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu