Tez-Koop-İş Çocuk 10

Başkandan

Merhaba sevgili çocuklar,

Kış tatilinizin sona erdiği ve okullarınıza dönme vaktiniz geldiği sırada, ülkemizde iki büyük deprem yaşandı. Normal şartlarda depremler; yağmurun yağması, göğün gürlemesi, güneşin açması gibi doğa olaylarından yalnızca bir tanesidir. Ne var ki bilim insanlarını dinlemez, evlerimizi sağlam ve kayalık bölgelere değil; ovalara ve tarımsal arazilere inşa edersek depremler büyük yıkımlara ve kayıplara neden olabilir. 6 Şubat tarihinde yaşadığımız depremler de işte bu nedenle bir yıkıma dönüşmüştür.

Sevgili arkadaşlarım,

Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de, her birimiz depremin mekanizmasını ve önlenebilir sonuçları olduğunu öğrenmeli; şehirlerimizi bu bilgiler ışığında inşa etmeliyiz. Sizlerin okumaya ve öğrenmeye olan büyük isteğinizi görüyor; yetişkin birer birey olduğunuzda da bilimin ve aklın ışığında ilerleyeceğinize inanıyorum. Öyleyse gelin, sizler için hazırladığımız yeni sayımızın içeriklerine birlikte göz atalım…

Değerli çocuklar,

Bu sayımızda, atık malzemeleri onararak, yenileyerek ya da onlardan bambaşka şeyler yaratarak çevremizi korumamızı sağlayan “ileri dönüşüm” kavramıyla tanışıyoruz. Tanışmakla yetinmiyor; hep birlikte ileri dönüşüm projeleri üretiyoruz. Dünya turumuzun bu sayıdaki durağı ise İtalya! İtalya’yı tarihiyle, mutfağıyla, iklimiyle gezerken, “Biraz da tarihte yolculuk yapalım.” diyor; Antik Yunan’a doğru yola çıkıyoruz. Sevimli dostlarımızdan biri olan penguenleri tanıyor; bir penguen dostumuzu da boyayarak renklendiriyoruz. Biz tekerlemeler yardımıyla diksiyonumuzu iyileştirirken Doğaperest Prof. Dr. Ali Demirsoy dedemiz de bizleri 90 milyon yıl öncesine götürüyor! Okumaktan, gezmekten ve tanımaktan vazgeçmeyen sevgili yavrularım, sendikamız adına sizleri sevgiyle kucaklıyor; hepinize sağlıklı ve başarılı bir yıl diliyorum.

Haydar Özdemiroğlu
Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkan
Başa dön tuşu