Tez-Koop-İş Çocuk 10

Geri Dönüşüm İyidir Ancak İleri Dönüşüm Daha İyidir!

Çöpe bir malzeme (kâğıt, plastik, cam ve buna benzer) attığınızda nereye gittiğini biliyor musunuz? Geri dönüşüm, normalde çöpe attığımız bir malzemeyi mevcut haliyle ya da başka bir malzeme olarak tekrar kullanabileceğimiz bir ürüne dönüştürmektir. İleri dönüşüm ise normalde geri dönüştürdüğümüz bir şeyi alıp daha değerli bir ürüne dönüştürmektir.

Çok fazla atık üretiyoruz ve ileri dönüşüm, ürettiğimiz çöp miktarını azaltmanın eğlenceli bir yoludur. Bu sayımızda sizlere, kendiniz için veya sevdiklerinize hediye vermek için ileri dönüşüm ürünleri hazırlayabileceğiniz proje fikirleri listeledik!

Projelerimize geçmeden önce ‘ileri dönüşüm’ kavramına biraz daha derinden bakalım mı?

Tanım olarak ‘ileri dönüşüm’ bir şeyi orijinal nesnenin değerini artıracak şekilde geri dönüştürmek veya yeniden kullanmak anlamına gelir. Başka bir deyişle, ileri dönüşüm eski bir ürünü alıp yeni bir ürün yaratmaktır.

İleri dönüşüm sayesinde birçok ürün küresel çöp akışından çıkarılmakta, bu da çevre üzerinde olumlu bir etki yarattığı anlamına gelmektedir. Eski malzemeleri yenilerine dönüştürmek yaratıcılık ve el emeği gerektirmektedir. İleri dönüşümün iyi yanı, nelerin kullanılabileceği konusunda herhangi bir kısıtlama olmamasıdır. Eğer artık kullanmadığınız bir şey varsa, o zaman dönüştürülmeye tamamen hazırdır!
Başa dön tuşu