Manşet Haberler

Batı Karadeniz’de sel can aldı: Yanlış seçim, yanlış yerleşim ve olağan sonuç…

Batı Karadeniz bölgesinde 11 Ağustos 2021 tarihinde etkili olan aşırı yağışlar sonucu yaşanan sel baskınlarında Kastamonu’da 25, Sinop’ta 2 kişi yaşamını kaybetti. Çok sayıda insan ise kayıp…

Bartın’ın Ulus, Kastamonu’nun Azdavay, İnebolu, Bozkurt, Küre ve Pınarbaşı ilçeleri ile Sinop’un Ayancık ilçesini etkileyen sel, ırmak kenarlarında bulunan evler başta olmak üzere çok sayıda konutun yıkılmasına yol açarken binlerce insan güvenli alanlara taşındı.

Batı Karadeniz’de yaşanan selin yarattığı yıkımlar tüm yönleriyle incelenmelidir. Selden etkilenen tüm insanlarımızın zararları mutlaka karşılanmalıdır. Çünkü zarar görülmesi kaçınılmaz olan tehlikeli alanlara konut yapılmasının sorumlusu yurttaşlar değil, devlet kuruluşları ve belediyelerdir.

Yıllardır HES’lerle derelerin, çayların ve ırmakların doğal akışkanlığının bozulmasına karşı çıkılmasına rağmen, inatla rant getirileri düşünülerek sorunlu alanlara yerleşim izinlerinin kimlere ve nasıl verildiği mutlaka araştırılmalıdır. Yalnızca Batı Karadeniz’de değil tüm Karadeniz Bölgesinde HES’lerin yaratacağı olumsuz etkilerle orman arazilerinin yok edilmesine ilişkin sorunlar dikkatle değerlendirilerek tehlikeli alanlardaki tüm yerleşmelere acilen ve hemen son verilmelidir. Bu alanlarda bulunan yurttaşlarımız güvenli alanlara yerleştirilmelidir.

Sel felaketi sonucu yaşamını yitiren tüm insanlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Tez-Koop-İş Sendikası  Genel Yönetim Kurulu
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu