Haberler

Boğuluyoruz, Donuyoruz, Yanıyoruz; Kar Hırsı İşçi Ölümlerine Doymuyor.

Henüz Adana’da baraj inşaatında boğularak ölen işçilerin acısı dinmeden, yeni işçi ölümlerinin haberi geldi.

Beylikdüzü Esenyurt bölgesinde, 220 milyon avro yatırımla yapılan “galaksi” temalı Marmara Park Alışveriş Merkezi (AVM) inşaatında çıkan yangında 11 taşeron firma işçisi yanarak öldü.

Yangın, ECE Türkiye ve Deutsche Bank’ın yatırım şirketi DWS ortaklığında, Finansbank, İş GYO ve Kayı İnşaat’a ait AVM inşaatının şantiyesinde meydana geldi. İnşaatta çalışan 11 işçinin yatakhane olarak kullanılan 3 çadırda yanarak ve dumandan etkilenerek hayatlarını kaybettiği, şantiyede 10 kişilik çadırlarda 40-45 işçinin barındırıldığı basına yansıyan bilgiler arasında.

Sermaye daha fazla kar için ucuz ve güvencesiz işçi çalıştırmaya, can güvenliği için tedbir almamaya devam ederken, yönetenler yaşanan iş cinayetlerini “kader”, “mukadderat” diye açıklamaya devam ediyorlar. Sorumlular cezasız bırakılarak adeta ödüllendirilerek teşvik ediliyor.

Marmara Park AVM şantiyesinde ve daha önce yaşanan iş cinayetlerinde sorumluluğu olanların bir an önce cezalandırılmasını ve maliyet hesaplarından, sermayenin kar hesaplarından bağımsız tedbirler alınmasını istiyoruz.

Ölen işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve emek dostlarına başsağlığı dileriz.

Tez-Koop-İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu