Tez-Koop-İş Kadın Sayı 7

Bu Sayıda…

Merhaba

Doğanın kendi içinde muhteşem bir döngüsü var. Ona uyum sağladığımızda kendiliğinden dengeye geliyor. Ne var ki Sanayi Devriminden bu yana yaptığımız müdahalelerle bu dengeyi bozduk ve iklim krizine yol açtık. Bu krizden en çok etkilenecek kesimin yoksullar, çalışanlar, kadınlar ve çocuklar olacağı aşikâr.

İşte bu gerçekten yola çıkan Sendikamız, iki gün süren İklim Krizinin Çalışma Yaşamına Etkileri Çalıştayı’nı düzenleyerek konuyu çok boyutlu olarak ele aldı. Genel Başkanımız Haydar Özdemiroğlu’nun açılış konuşmasında vurguladığı gibi, “Bu çalıştayın Türkiye’ye ışık olmasını, bu gündemin asla basite indirgenmemesini” diliyoruz. Bu nedenle Dosyalarımızdan birini de “İklim Krizi”ne ayırdık. Krizin toplumsal cinsiyet eksenine vurgu yaptık, kadınlara ve çocuklara etkisini sorguladık.

İklim Krizinin çözümünde ana sorumluluk, kâr hırsından gözü dönen şirketlere ve onları denetlemesi gereken devletlere ait. Krizle mücadelenin ilk adımı da örgütlenmekten, birlikte mücadele etmekten geçiyor. Tıpkı kadına şiddet konusunda olduğu gibi.

Ana dosya konumuz Kadına Şiddet; çünkü Türkiye gibi ataerkilliğin özendirildiği ülkelerde kadının öncelikli sorunu, yaşama hakkının güvence altına alınması. Eşi, babası, abisi, sevgilisi tarafından öldürülmemek, şiddetsiz yaşamak istiyor kadınlarımız.

Fiziksel ya da psikolojik şiddet, hâlâ bütün dünya kadınlarının en büyük sorunu. Bu yüzden dünyanın bütün kadınları olarak her 25 Kasımda, şiddete DUR diyoruz. Bize dünya kadınları olarak bu ilhamı veren, 25 Kasımda katledilen o üç cesur kadını, Patria, Minerva, Maria Terasa Mirabel kardeşleri; oy hakkı için, eşitlik için direnen kadınları andık dosyamızda.

***

Tez-Koop-İş Sendikası olarak öncelikli hedeflerimizden biri, daha fazla çalışanı sendikalı yapmak. Bu amaçla INDITEX mağazalarında örgütlenme çalışmalarına başladık. Çalışanın Sesi sayfalarımızda okuyacağınız INDITEX çalışanlarının yaşadıkları, sendikalı olmanın kıymetini bir kez daha açığa çıkarıyor.

***

Şubelerimizi önemsiyoruz. Oradaki gelişmeleri, kadınların aktivitelerini, sorunlarını takip ediyoruz ve duyurmaya özen gösteriyoruz. Bu kapsamda sizden gelen yazılar bizim için değerli. Kadın dergimiz, kadın okurlarımızla büyüsün istiyoruz çünkü. Bu sayımızın Sizden Gelenler sayfalarındaki duygu dolu, bilgi yoğun yazılardan keyif alacağınızı düşünüyoruz. Makale, şiir, öykü, kaleminizden ne akıyorsa bizimle paylaşın, sonraki ayımızda sizin yazılarınız da keyifle okunsun.

Gelecek sayımıza kadar, esen kalmanız dileğiyle…
Başa dön tuşu