gençemek sayı 4

Bu Sayıda…

Merhaba

Dergimizin 4. sayısı gecikmeli çıkıyor. Bunun için okurlarımızdan özür diliyoruz. Gecikmenin nedeni tahmin edebileceğiniz gibi hem ülkenin hem de sendikamızın seçim gündemlerinin yoğunluğu. Ülkenin uzatmalı seçim gündemi bu sayımız çıkarken bile devam ediyor olacak. Sendikamız ise 24 Mart itibariyle kongresini yapmış ve yeni yönetimiyle yoluna daha güçlü devam ediyor durumda.

Biraz gecikmeli çıkmış olsa da bu sayımız hayli dolu. Fark edilebileceği gibi bu sayının ana teması çağrı merkezi çalışanları. Samsun başta olmak üzere bir dizi kentte yürüttüğümüz çağrı merkezi örgütlenmesini sendikamız ve işkolumuz açısından çok önemli ve değerli bir deneyim olarak görüyoruz. Her sayıda bir şubeye yaptığımız ziyareti bu kez Samsun şubemize yaptık ve orada büyük bir enerjiyle Comdata çağrı merkezinde örgütlenme çalışmalarını yürüten arkadaşlarımızla görüştük. Elinizdeki sayıda işkolumuzun en ağır çalışma şartlarına sahip ve örgütsüz alanlarından biri olan çağrı merkezlerine dair çok sayıda yazı ve röportaj bulacaksınız. Çağrı merkezi çalışanlarının dünyadaki durumuna, örgütlenme deneyimlerine, işçi sağlığı ve güvenliği açısından yaşadıkları sorunlara, bu konudaki sendikal politikalara dair bütünlüklü bir dosya ile karşınızdayız. 4

. sayımızın bir başka önemli teması ise yakın zamanda gerçekleştirdiğimiz Genç İşçi Çalıştayı. gençemek olarak bizi heyecanlandıran bu toplantıyı genç emekçilerin sorunlarını, deneyimlerini, düşüncelerin paylaştıkları bir ilk olarak kabul ediyor ve devamını getirmeyi hedefliyoruz. Çalıştayı birlikte gerçekleştirdiğimiz Yeni Emek Çalışmaları Ofisi üyelerinin değerli katkısı için onlara teşekkür ediyoruz.

Dergimiz 1 Mayıs’ın hemen ardından yayınlanıyor. Bu yıl Türkiye’nin her tarafında kitlesel ve coşkulu biçimde, bahar umuduyla kutlanan 1 Mayıs’larda Tez-Koop-İş’in genç üyeleri de yer aldılar. Onların heyecanını ve rengarenk tablosunu da taşıdık sayfalarımıza.

gençemek’in kültür ve sanata ayrılan sayfaları en ilgi gören bölümlerinden. Bu sayımızda da sinemadan tiyatroya, edebiyattan spora çok zengin bir içerikle sesleniyoruz okurlarımıza. Genç emekçilerin yalnızca birer çalışan makine olmadıklarını, ruhları ve bedenleriyle yüksek potansiyellere sahip olduklarını hiç unutmuyoruz.

İşçi sağlığı ve iş güvenliğine sayfalarımızı da çok önemsiyoruz. İşkolumuza dair İSİG bilgi birikimini derinleştirmek başlıca hedeflerimizden biri. Bu nedenle geçen sayımızla birlikte kasiyer üyelerimiz için dağıttığımız İSİG anketine verilen yanıtlar bizi çok mutlu etti. Değerli yazarımız Nail Dertli bu anketlere verilen yanıtları değerlendirdi ve gençemek’in işkolumuza mütevazı bir katkı sunmasını sağladı. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Önümüzdeki dönem, genç emekçiler için yoğun bir mücadele dönemi olacak. Sınıf dayanışması, gençliğin enerjisi, umudu, emeğin evrensel gücü başlıca dayanaklarımız olacak her zamanki gibi. Hepimize kolay gelsin…
Başa dön tuşu