gençemek sayı 1

Bu Sayıda…

Merhaba

Tez-Koop-İş Sendikası’nın genç emekçilere yönelik açılımının bir parçası olan gençemek dergisi yayın hayatına başlıyor. İşkolundakilerin ağırlıklı bölümünü oluşturan gençleri örgütlemeye yönelen ve genç üyelerinin sendikal çalışmalarındaki katılımını artırmayı hedefleyen sendika için bu dergi etkili bir araç niteliğinde olacaktır. Günümüz sendikaları dünyada ve Türkiye’de gençlere ulaşma, onları sendikal idealler temelinde harekete geçirme konusunda sorunlar yaşıyorlar ve arayışlar içindeler. Dergimiz bu arayışın bir parçası olarak düşünülmeli.

Ülkemiz işçi sınıfı içinde gençler ağırlıklı bir yere sahip. Aynı zamanda sınıfın daha güvencesiz, daha örgütsüz ve korunaksız kesimini oluşturuyorlar. Genç işsizliği yüzde 21’e ulaşmış durumda. Genç işçilerde sendikalaşma oranı da daha düşük.

Gençler kapitalizmin bencil, rekabetçi egemen kültürünün etkisinde, dayanışmacı sendikal ideallere uzakmış gibi duruyorlar. Öte yandan sendikalar yenileyemedikleri mücadele biçimleri ve söylemleri, hantal ve bürokratik yapılarıyla gençlere ulaşmakta zorluk yaşıyorlar.

Ama hem yapılan araştırmalar hem de sendikal mücadele içindeki gözlemlerimiz bize herşeye rağmen gençlerin sendikalara ilgisiz olmadıklarını gösteriyor. İşçi sınıfının bu en korunaksız kesimi için sendikalar bir umut ışığı olmaya devam ediyor. Elbette onların dilinde konuşan, onlara kendilerini temsil ve ifade olanakları sağlayan, onları örgütlemeyi öncelikleri arasında gören bir sendikal anlayışla canlanan bir umut. İşte gençemek böyle bir anlayışın ürünü olarak işlev görmeye çalışacak. Kimler gençtir, hangi yaşlar arası genç kabul edilmelidir gibi bir tartışmaya girmeyeceğiz. Gençliği mutlak rakamlarla belirlenen yaş aralıklarının oluşturduğu demografik bir veri olarak değil, sosyal ve tarihsel gelişmelerle yeniden belirlenen toplumsal bir kategori olarak alıyoruz. Pratik ve mücadele dinamikleri önümüze fiilen bir genç emekçi toplumsallığı koyuyor zaten. Hedef kitlemiz öncelikle sendikamızın genç üyeleri, işkolumuzdaki istihdamın büyük bölümünü oluşturan gençler ve giderek tüm genç emekçiler.

Bu sayıda ele aldığımız konular ve yaptığımız söyleşiler de bu perspektife uygun olarak düzenlendi. Sendikanın genç aktivistlerine, örgütlenme mücadelesi veren genç işçilere yer verdiğimiz gibi farklı işkollarından işçilerin deneyimlerini ve sorunlarını da sayfalarımıza taşımaya çalıştık. Üniversitedeki taşeron işçisi üyeden, market emekçilerine; sanayi çalışanı işçiden, ataması yapılmayan genç hekime kadar uzanan geniş bir yelpaze içinde baktık ülkedeki genç emeğin deneyimlerine, meselelerine.

Dergide işkolumuzun önemli bölümünü oluşturan mağazalardaki, marketlerdeki, ofislerdeki çalışma koşulları, emek süreçleri, çalışma kültürü, işçi sağlığı ve iş güvenliği sorunları hakkında birikim oluşturmayı önemli buluyoruz. Bu alana katkı yapmayı hedefliyoruz. Genç üyelerimizin sendikal süreçlere katılımını özendiren, buradaki başarılarını, katkılarını ve zayıflıkları ortaya koyan bir yayın çizgisi izlemeyi hedefliyoruz.

Dergimiz öncelikle Tez-Koop-İş örgütünün, genç üyelerinin, sonra da memleketin genç emekçilerinin sesi olabildiği, onlar tarafından sahiplenildiği oranda anlamlı ve işlevli bir yayın olacaktır, bunu biliyoruz. İlk sayımızı OHAL’in ağır ikliminde, seçime giden bir Türkiye atmosferinde çıkartıyoruz. OHAL’in sermaye için gül bahçesi, emek içinse cehennem olduğunu yaşayarak görüyoruz. Ama biz bu duruma teslim olmayı değil, genç bir umut ve dirençle aşmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin ve dünyanın aydınlık geleceğine inananların dergisi gençemek

gençemek Tez-Koop-İş farklı bürolarında görev yapan genç sendika emekçilerinin katkılarıyla hazırlanıyor. Kolektif genç bir emeğe dayanıyor yani. Editör olarak bize düşense özveri içinde sürdürdükleri çalışmalar içinde dergiye katkı sunan arkadaşlarımıza teşekkürlerimizi sunmak. Son teşekkür ise Genel Başkan Haydar Özdemiroğlu’na: ufku açık bir sendika yöneticisi olarak gençlere yönelik beslediği umut ve onlara yönelik arayışları için. Dayanışmayla, umutla çıktık yola, devamını hep birlikte getirmek dileğiyle…

 

Bu Sayıda…


Başkandan

Gelecekten korkanlar, gençlikle arasına mesafe koyarlar

Söyleşi

Tez-Koop-İş Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu: “Gençliğin acil gündemi, örgütlü bir güç haline gelmektir”

Rafların arasında tükenen yaşamlar ve sendikaya bağlanan umutlar

Mecliste genç işsizleri dert edenler de var: CHP Milletvekili Fethi Ömer Gürer ile söyleşi

Dünyadan

Dünya Emek Haberleri

Dünya Sendikaları Gençlere Nasıl Bakıyor?

İşçi Sınıfının Kavramları

Toplumsal İşbölümünden Doğan Kavram: Yabancılaşma

Sanal Alemden

Online mıyız Gençler?

Güvenli Çalışma

Market ve Mağaza İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği

Market ve Mağazalarda Çalışmak Güvenli mi?

Gençemek Dünyası

Organize Sanayi Bölgesi’nden (Ostim) Onur Uslu: “Yönetici ve yönetici temsilcileri, insan değil robotmuşuz gibi davranıyor

Gençhukuk

Ucuz İşgücü Kaynağı Olarak Stajyerlik

AKP’den çırak, stajyer ve kursiyer ‘seferberliği’

OHAL’den mağdur olan kimler mi? Mesela genç hekimler

Mayıs Dosyası

Bizim Mayıslar…

Gelenekten geleceğe 1 Mayıs

Dünya’da ve Türkiye’de 1968 Gençlik Hareketi ve İşçiler

GÜNLÜK… “Tam Bağımsız Türkiye İçin Mustafa Kemal Yürüyüşü”ne katılan Devrimci Öğrenci Birliği üyelerinin tuttuğu günlükten…

Osmanlı İdman Bayramı’ndan Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na

Hakkımız Hukukumuz

Bordro okumaktan korkmayalım!

Toplu sözleşme kitapçıklarımızda hangi haklar, kazanımlar saklı biliyor muyuz?

Genç Kalem

Nerede o eski çamaşır makineleri?

Genç Emekçinin Günlüğü

Artık “Sen” Sen Değilsin!

Kültür ve Yaşam

Spor: Socrates: Bir futbolcudan fazlası

Müzik: Karşı koyuşun sol anahtarı

Sinema: “Çoğunluk” Çemberi

Festival: Gençlik Filmleri Festivali

Mektup

Ali Demirsoy Hoca’dan Mesaj Var…

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu