Tez-Koop-İş Kadın Sayı 4

Bu Sayıda…

Merhaba,

Tez-Koop-İş Kadın dördüncü sayısıyla yoluna devam ediyor. Evet, sonbaharın turuncu hüznü var bu sayıda ve fakat dökülen yaprakların aslında yenilenmeyi gösterdiğini bilmenin umudu da var. Hüzünleri birlikte azaltmak, mutlulukları yine birlikte çoğaltmak tüm derdimiz. Birlikteyken, birbirimizden haberdarken güçlüyüz. O halde birlikte bakalım, bu sayıda neler var:

Gündemimiz 25 Kasım Kadına Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü. Bu önemli gün yaklaşırken, şiddete karşı durmak kadar şiddetin ne olduğunu bilmenin önemini de vurgulamak istedik. Asalet Tulaz’ın yazısı bu anlamda epey bilgilendirici. Dergimizde Mirabal Kardeşler’in, gündemdeki kadına yönelik şiddet olaylarının değerlendirildiği yazılarımızı da bulacaksınız. Ayrıca nafaka sistemindeki değişikliğin bizden neler götürdüğünü, bu ve benzeri hak gasplarına karşı yasal haklarımıza değinmeyi de ihmal etmedik.

Prof. Dr. Şükrü Hatun’un anne babaları yakından ilgilendiren sağlık köşesi yazısı çocuklarda ergenlik hakkında bilmediğimiz birçok şeyi anlatıyor bize.

Doç. Dr. Yasemin Özgün’ün kriz yazısı, her krizde olduğu gibi krizin gerçek mağdurları olan kadınların penceresinden gelişmeleri analiz ediyor. Söyleşiler bölümünde Diyarbakır’dan ve Erzurum’dan kadın üyelerimizin sözlerine yer verdik. Krizin ürün etiketlerine nasıl yansıdığını da birinci ağızdan duyduk böylece. Ayrıca yine siz üyelerimizden gelen yazıları büyük bir heyecanla karşıladığımızı belirtmek isteriz. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden gelen güzel bir yazı var bu sayıda!

Biraz da eğlence! Muğla’dan kadın futbolcularla keyifli söyleşiler gerçekleştirdik. Genç kadın futbolcuların hikâyeleri okunmaya değer…

Bizim de üyesi olduğumuz UNI (Küresel Sendikalar Birliği), toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına karşı şiddeti durdurmak için iki önemli sözleşmeye imza attı. BETAM’ın (Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi) araştırması ise Türkiye’de kadın işsizliğinin vahim boyutunu ortaya koyuyor.

Toplumsal cinsiyet eşitliği demişken… Hem işyerinde hem de gündelik hayatta da acil eşitlik gerek! Metrolarda erkeklerin bacaklarını açarak kadınlara yer bırakmayışı tüm dünyada protesto ediliyor, örneğin. Öykülerimizden biri, bu ayıbı konu ediniyor. Bu sayımızda 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü’nü de unutmadık. Çankaya Belediyesi’nin hayvan barınağını ziyaret edelim dedik. Güzel yürekli iki veteriner hekim, bu canlıların çok eski tarihlerden beri aslında en yakın dostumuz olduğunu bizlere yeniden hissettirdi.

Sabiha Sertel ve Gülten Akın ne çok şey bırakmış bizlere. Onların sanatına ve siyasi mücadelesine dair yazılarımızı okuyunca umutla dolacaksınız. Ayrıca, sanat sevdalıları için her zamanki gibi pek tatlı bir sinema filmi tanıtımı da var!

Son olarak, palamutları hazırlayın hadi! 1 Ekim itibariyle av yasağı sona erdi. Lezzetin Göçmen Kuşu, tezgâhlardaki palamutları sofralarınıza nasıl taşıyacağınızı anlatıyor. Sonbaharın naif esintisi sizi üşütmesin. Dergimiz yine sımsıcak.

Dayanışmayla kalın…

 

Bu Sayıda…

 

Gündem

Gerçekler, yalanlar ve bahaneler / Şiddetin ev hali

Ölümsüz Kelebekler Azgınlıklar Ülkesinde

Aynı şarkıyı söyleyen kadınlar…

Kadına Yönelik Şiddet

2018 ekonomik krizinin anatomisi Ekonomik kriz ve kadın politikaları

Futbolcu Kadınlar

Ege’nin köylerinde yaşayan kız çocuklarının futbol takımı: Jetgiller

Söyleşi

“Sendikalarda kadınların sayısı artmalı ki sorunlarımıza çözüm bulalım”

Tez-Koop İş Sendikası Diyarbakır Şubesi’ni ziyaret ettik: “Gündüz çalıştığım zaman seviniyorum”

Emeğimiz

Bilelim, isteyelim… Kadınların “nafaka”sıyla oynanıyor

Haklarımız

İşçi ve işveren arasında ücret sorunları

Haber

BETAM Araştırması: Kadınlar işgücünün dışına nasıl itiliyor?

Sağlık

Erken ergenlik ve gereksiz tedaviden kaçınmak

Öykü

Bacaklarına dikkat et evladım!

Aslı’nın Öyküsü

Eğitim

Eğitimde cinsiyet eşitsizliği büyüyor

Sonbahardan bize kalanlar

Hayvan Hakları

Çankaya Belediyesi Hayvan Barınağı: “Çocukların” yuvası

Kadın Filozoflar

“Ortaçağ’da kadın filozoflar: Gözlerini kapatarak düşünen kadınlar!

Portre

Mücadele ile geçen bir ömür “Roman Gibi” yaşamın sahibi Sabiha Sertel

Sanat ve Yaşam

“Karayı kaldırın mavi koyun umudumu yitirmedim” İnceliklerin şairi Gülten Akın

Kitap: Virginia Woolf ve Kendine Ait Bir Oda

Lezzetin Göçmen Kuşu: Eflanili Konağı

Yaşamın İçinden: Geçmiş, şimdi ve gelecek

Sinema: Karnımda “Postacı”nın metaforunu taşıyorum

Mizah: refleks
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu