Haberler

Carrefoursa Toplu İş Sözleşmesi Görüşmelerinde Anlaşma Sağlandı

Carrefoursa Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş. ve bağlı işyerlerinde çalışan üyelerimiz adına işletme düzeyinde sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı.

21 Ekim 2020 tarihinde sendikamız tarafından yapılan yetki tespiti başvurusunun ardından ilk oturumu 8 Ocak 2021 tarihinde yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, farklı tarihlerde 8 oturum olarak gerçekleştirildi.

1 Ocak 2021 – 31 Aralık 2023 tarihleri arasında yürürlükte kalacak olan toplu iş sözleşmesiyle ücretlere, birinci yıl için yüzde 15 oranında artış sağlandı. Ücret zammından sonra 1 Ocak 2021 tarihindeki ücretlere; kıdemi 5 yıl ile 10 arasında olanlara 70,00 TL, 10 yıl ile 15 yıl arasında olanlara 120,00 TL ve 15 yıldan fazla olanlara ise 170,00 TL aylık kıdem zammı ilave edildi.

Toplu iş sözleşmesinin içerisinde yer alan gıda yardımı, yakacak yardımı, izin yardımı, bayram yardımı, kasa tazminatı, yemek yardımı, görev ödeneği ve eğitim yardımı tutarlarına yüzde 15 oranında zam yapılırken nakit olarak verilen yakacak yardımı ve izin yardımı tutarlarının alışveriş çeki olarak verilmesi kararlaştırıldı. İşçilerin yararlanacağı yakacak ve izin yardımı yaklaşık yüzde 30 oranında arttırıldı.

Çalışma hayatının daha sağlıklı, güvenli ve pozitif yönde gelişmesine katkı sağlanması amacıyla toplu iş sözleşmesine; “Tarafların Çevre, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Engelli İşçiler İçin Fırsat Eşitliği, Adil Çalışma Ortamının Yaratılmasına Yönelik Sorumlulukları” konulu maddeler eklendi.

Carrefoursa Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş. ve bağlı işyerlerinde çalışan üyelerimizi kapsayan toplu iş sözleşmesinin hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu